Alimenty mają być przyznane od ręki. Oto najważniejsze zmiany w prawie rodzinnym

autor: Patryk Słowik27.02.2019, 07:21; Aktualizacja: 27.02.2019, 07:25
Alimenty natychmiastowe będą przyznawane w procedurze nakazowej, przy maksymalnym ograniczeniu formalności

Alimenty natychmiastowe będą przyznawane w procedurze nakazowej, przy maksymalnym ograniczeniu formalnościźródło: ShutterStock

Przyznanie alimentów natychmiastowych na rzecz dziecka ma się odbywać w ciągu kilkunastu dni od złożenia wniosku. To podstawowy cel przyjętego wczoraj przez rząd projektu reformy prawa rodzinnego. Dziś od złożenia wniosku do wypłaty często mija nawet kilkanaście miesięcy. Odbija się to na dzieciach, którym brakuje środków do życia.

Alimenty natychmiastowe będą przyznawane w procedurze nakazowej, przy maksymalnym ograniczeniu formalności. Ubiegający się o nie będą mogli składać pozew na gotowym formularzu, którego wzór znajdzie się w internecie. Będzie on na tyle prosty, że powinien sobie z nim poradzić przeciętny obywatel bez wiedzy prawnej. Do wniosku będzie trzeba dołączyć jedynie odpis aktu urodzenia dziecka.

Wysokość świadczenia ma być ustalana według uniwersalnej zasady. Co roku będzie ogłaszana kwota przeliczeniowa, przy której ustaleniu będą brane pod uwagę m.in. wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz współczynnik dzietności. Z wyliczeń resortu sprawiedliwości wynika, że dziś alimenty natychmiastowe wynosiłyby 500 zł na jedno dziecko, 900 zł na dwoje oraz 1200 na troje.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • Wiktoria(2019-03-13 15:07) Zgłoś naruszenie 21

  Alienatorzy gora ! 4 etapy zanim kara ich dosiegnie o ile w ogole ? Alienowane dzieci bez mozliwosci widzenia drugiego rodzica gl. Ojca , kiedys zapytaja Rzadzacych dlaczego zabraliscie mi Tata ? B.smutne !

  Odpowiedz
 • Tetida(2019-02-28 14:17) Zgłoś naruszenie 20

  Przepisy, o karaniu rodzica ktory utrudnia kontakty, obecnie nie dzialaja wogole. Postepowanie jest dwu-etapowe, ciagnie sie latami (2 lata to norma) a wymierzane kare sa zazwyczaj symboliczne. A rodzic uprawniony do kontaktow dalej nie widzi sie z dzieckiem. Wieź zanika, wzrasta alienacja. Proponowane "machanie" rózga w postaci kuratora i asystenta rodziny to policzek w twarz wymierzony alienowanemu dziecku i rodzicowi. Doprowadzi do jesscze wiekszej rozwleklosci procesu karania i da dlugie zielone swiatlo dla rodzica, ktory nie realizuje kontaktow. Bo poki do gry wkroczy prokurator to dziecko nie bedzie pamietalo jak wyglada drugi rodzic. Jakie srodki karne przewiduje ta propozycja? Prace spoleczne? Zabranie prawa jazdy? I do tego jeszcze w okresie probnym bo przeciez "rodzic alienujacy ma dobra opinie i nie byl wczesniej karany"

  Odpowiedz
 • 12345(2019-02-27 16:54) Zgłoś naruszenie 60

  Matka tez powinna dołożyć do utrzymania dziecka w koncu to wspólne dziecko jest dużo kobiet ktore żeruje na almętach a co do zakladania nowych rodzin po rozwodach to kobieta tez kogos znalesc sobie moze 1000zl to wystarczajaca kwota aby dziecko utrzymać podzielić na pół 500 bedzie ok

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Anonim(2019-02-27 07:31) Zgłoś naruszenie 105

  wszystko fajnie się składa ale , uwaga płaca średnia po za Miastami to 1600/1800 neto na 2 minus 900 zostaje 900 zł teraz pytanie jak wyzyć ma Alimenciarz by płacił regularnie ?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane