statystyki

Sprawa online i wyrok w trzy tygodnie. Pierwszy taki sąd arbitrażowy

autor: Patrycja Otto13.02.2019, 07:55; Aktualizacja: 13.02.2019, 10:03
OAC zapewnia, że jest gotowy rozwiązywać kilkaset sporów rocznie.

OAC zapewnia, że jest gotowy rozwiązywać kilkaset sporów rocznie.źródło: ShutterStock

Wczoraj działalność rozpoczął pierwszy sąd arbitrażowy online w Polsce. Organizatorzy liczą na rozstrzyganie kilkuset spraw rocznie.

W Polsce działa około 50 trybunałów rozstrzygających spory polubownie. Co roku trafia przed nie od kilkuset do kilku tysięcy spraw. To niewiele, biorąc pod uwagę, że sądy powszechne rozpatrują ich ok. 14 mln rocznie.

– Zdecydowana większość z nich nadaje się do rozpatrzenia przed sądem polubownym. Co do zasady instytucje te mogą zajmować się sporami, które mogą zakończyć się ugodą – wyjaśnia Grzegorz Miś, prezes Polskiego Towarzystwa Arbitrażu. Dodaje, że zaistnienie sądownictwa polubownego w internecie ma szansę zwiększyć jego popularność. Pod koniec I kwartału tego roku sprawy ma zacząć przyjmować elektroniczny sąd – Ultima Ratio. Arbitrami w nim mają być członkowie Stowarzyszenia Notariuszy Rzeczypospolitej Polskiej.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane