Prosto z resortu do wyższej instancji. Sędzia Zwolak nie orzeka już cztery lata

autor: Małgorzata Kryszkiewicz13.02.2019, 09:05; Aktualizacja: 13.02.2019, 09:07
190 wokół takiej liczby od lat oscyluje grupa sędziów, referendarzy i asystentów delegowanych do Ministerstwa Sprawiedliwości

190 wokół takiej liczby od lat oscyluje grupa sędziów, referendarzy i asystentów delegowanych do Ministerstwa Sprawiedliwościźródło: ShutterStock

Paweł Zwolak, sędzia Sądu Rejonowego w Janowie Lubelskim, na rozpoczętym wczoraj posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa został rekomendowany przez radę do sądu wyższej instancji. Kandydatura wzbudza emocje m.in. z tego względu, że sędzia Zwolak nie orzeka już niemal cztery lata. Od 2015 r. jest bowiem, decyzją Zbigniewa Ziobry, delegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Paweł Zwolak wystartował w konkursie do Sądu Okręgowego w Zamościu i był jedynym kandydatem starającym się o stanowisko w tej jednostce. Podkreślił to referujący jego kandydaturę członek KRS. Przytoczył on również opinię wizytatora, która była pozytywna, oraz dane na temat pracy orzeczniczej pana sędziego. Te obejmowały lata 2013–2015, gdyż od 2015 r. do tej chwili Paweł Zwolak przebywa na delegacji w resorcie.

– To nieporozumienie, żeby awans do sądu wyższej instancji otrzymał sędzia, który od czterech lat nie ma nic wspólnego z orzekaniem. Najwyraźniej jest to nagroda za to, co pan Zwolak robił w resorcie – uważa sędzia Bartłomiej Starosta, przewodniczący stałego prezydium Forum Współpracy Sędziów.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (21)

  • T1000(2019-02-13 14:04) Zgłoś naruszenie 266

    Te delegacje sędziów do MS powinny być zlikwidowane, wszyscy powinni wrócić do sądów. Mam nadzieję, że Biedroń to w końcu wprowadzi.

    Odpowiedz
  • Obserwator(2019-02-13 09:45) Zgłoś naruszenie 188

    Na delegacji ma się bardzo dobrze. ministerstwo mu służy. wystarczy obejrzeć stare i nowe zdjęcia i widać kolosalną różnicę. tylko nie wiem ,czy to dobra zmiana

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • gość(2019-02-13 17:53) Zgłoś naruszenie 179

    Paweł Zwolak wystartował w konkursie do Sądu Okręgowego w Zamościu i był jedynym kandydatem starającym się o stanowisko w tej jednostce. Jedynym! - skoro brak innych chętnych to o co sędzia Bartłomiej Starosta się czepia?!

    Odpowiedz
  • jul(2019-02-13 12:26) Zgłoś naruszenie 1615

    a czegoż tu się spodziewać po dzisiejszych rządzących- norma u nich a szczególnie w sądownictwie - patrząc na Jaro niedobrze mi się robi

    Odpowiedz
  • kawa (2019-02-13 15:46) Zgłoś naruszenie 147

    To tylko pozornie tworzy problem . Przecież ten sędzia ,awansując do sądu wyższego i tak zapewne nie będzie w nim orzekać . Pozostanie na delegacji , ale z wyższą gażą... i o to chodzi .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ns. Zdzisław(2019-02-13 18:15) Zgłoś naruszenie 1314

    Nigdy nie słyszałem o sędzim Zwolaku. Dzięki Gośce już wiem, że ta osoba to poważny problem sądownictwa. Z pewnością przed 2015 nie było delegacji do MS i dopiero PIS wprowadził przepisy, które to umożliwiły. Tp jest cała Gośka.

    Odpowiedz
  • prawnik(2019-02-13 21:25) Zgłoś naruszenie 100

    Czy ktoś rozumie, co wygadywał Sędzia Mitera z KRS u Olejnik? Że rząd PiS to rząd agentów? I kto miał mieć konszachty z przedszkolami warszawskimi? I co było śmiesznego w momentach, gdy się śmiał? Oglądałem - i to było... dziwne przeżycie...

    Odpowiedz
  • prawnik(2019-02-13 21:34) Zgłoś naruszenie 90

    Nie mogę się otrząsnąć z wrażenia po oglądaniu Mitery z Matczakiem u Olejnik. W pewnym momencie (tak jakoś po tych spiskowych przedszkolach i agentach) Matczak najpierw zroooobił taakie oczy na Miterę, a potem... przestał się odwracać w jego stronę. I wyglądał jak ktoś, kto spostrzegł, że siedzi koło ducha swojego dziadka... A Mitera mówił i... normalnie nie wiem, jak to skomentować... Sami musicie to obejrzeć! Metafizyczne!

    Odpowiedz
  • dsf(2019-02-14 00:28) Zgłoś naruszenie 82

    Przecież ta ekipa miała zmienić te koteryjne awanse z poparciem MS i kolegów w KRS. Ucho od śledzia. TKM ma się lepiej niż kiedykolwiek.

    Odpowiedz
  • Bert(2019-02-13 19:48) Zgłoś naruszenie 614

    Na szczęście biegli w prawie redaktorzy gazety POprawnej trzymają rękę na pulsie i gdyby rzeczony sędzia po całej 4 letniej epoce nie orzekania pomylił interpretatio cessat in claris z clara non sunt interpretanda, to w swej głębokiej iurisprudencji, jak 2x2 cztery, życzliwie mu posuflują

    Odpowiedz
  • ds(2019-02-14 16:27) Zgłoś naruszenie 64

    Dzień bez szczucia w GP dniem straconym. Co jest dziwnego w tym, że niezły sędzia z kilkunastoletnim stażem orzeczniczym awansuje? W dodatku z poparciem samego środowiska sędziowskiego. Tylko ośce znowu coś się nie podoba bo to nie jej znajomy?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • gość 2(2019-02-13 23:17) Zgłoś naruszenie 49

    może zanim się zaczniemy oburzać ktoś zada pytanie, czy wcześniej nie zdarzały się awansy wprost z delegacji w MS do sądu wyższej instancji ? słyszałem że Ministerstwo od zawsze było wręcz odskocznią do wyższej instancji, bez względu na to jaka była władza. Policzmy ilu i kiedy tak awansowało ...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Słuchający(2019-02-14 23:23) Zgłoś naruszenie 23

    Słyszałem że za poprzedniej ekipy zdarzało się że delegowani sędziowie podczas nie przerwanej delegacji "przeskakiwali" z rejonu do okręgu a potem jeszcze wyżej ...i dopiero wtedy wracali do orzekania,,, ale tylko słyszałem Może mi się zdawało i powinienem iść do lekarza od uszu?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz