Kolejne pytania do TK: Konstytucyjne wątpliwości do ustawy o Sądzie Najwyższym

autor: Emilia Świętochowska11.02.2019, 08:25; Aktualizacja: 11.02.2019, 08:31
Sąd Najwyższy

Konstytucyjne wątpliwości do ustawy o Sądzie Najwyższymźródło: ShutterStock

Sędziowie Izby Dyscyplinarnej SN zwrócili się do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem prawnym, którego rozstrzygnięcie wpłynie na sytuację śledczych ukaranych przez korporacyjny sąd przy prokuratorze generalnym.

A konkretnie tych, których postępowania dyscyplinarne zakończyły się przed wejściem w życie nowej ustawy o Sądzie Najwyższym (Dz.U. z 2018 r. poz. 5 ze zm.). Wątpliwości, którymi zajmie się TK, dotyczą braku możliwości złożenia przez takie osoby kasacji. W takiej sytuacji znalazł się jeden z prokuratorów wydalonych z zawodu, którego sprawą zajmowała się Izba Dyscyplinarna SN. Mężczyźnie wymierzono najsurowszą możliwą karę za przyjęcie łapówki w zamian za sfałszowanie dokumentu, ujawnienie tajemnicy związanej z toczącym się śledztwem oraz uprawianie seksu z podejrzaną i niepoinformowaniem o tym swojego przełożonego.

Zgodnie z obowiązującym od 3 kwietnia 2018 r. przepisem prawa o prokuraturze (art. 163a par. 1) śledczym ukaranym przez korporacyjny sąd II instancji nie przysługuje już prawo do złożenia kasacji. Odnosi się to także od czynów popełnionych, zanim nowa ustawa o SN zaczęła obowiązywać. Wraz z nią nastąpiła bowiem zmiana dotychczasowego modelu odpowiedzialności dyscyplinarnej prokuratorów. Teraz w sprawach dotyczących ich przewinień służbowych w drugiej instancji orzeka – tak jak w przypadku sędziów – Sąd Najwyższy, a nie korporacyjny sąd odwoławczy.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane