statystyki

Tajemnica zawodowa dotyczy treści, a nie osób

autor: Piotr Szymaniak10.02.2019, 19:25; Aktualizacja: 11.02.2019, 09:04
Tajemnica zawodowa dotyczy treści, a nie osób

Tajemnica zawodowa dotyczy treści, a nie osóbźródło: ShutterStock

Wiadomość o nałożeniu kary siedmiu dni aresztu przez Sąd Rejonowy w Pruszkowie na adwokata, który odmówił zeznań w sprawie cywilnej, powołując się na tajemnicę obrończą, zelektryzowała środowisko.

Choć postanowienie o areszcie zostało już uchylone jako przedwczesne, to jednocześnie władze Sądu Okręgowego w Warszawie zapewniają, że wezwany na świadka adwokat nie mógł odmówić składania zeznań, a jedynie – zgodnie z art. 262 par. 2 kodeksu postępowania cywilnego – odpowiedzi na konkretne pytania.

I uważam, że sąd prawidłowo zinterpretował przepisy. Niemniej jednak sąd w trakcie tego przesłuchania powinien wziąć pod uwagę, że tajemnica adwokacka ma charakter nadrzędny. To tak, jakby chcieć przesłuchiwać księdza zobowiązanego tajemnicą spowiedzi. Cała sprawa jest moim zdaniem wynikiem nieporozumienia, które wzięło się albo z nieprawidłowego pouczenia świadka, albo z jego błędnej interpretacji przepisów. Natomiast czym innym jest kwestia, czy sąd musiał od razu uciekać się do tak drastycznego środka jakim jest areszt, zamiast poprzestać po prostu na grzywnie.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane