TSUE: Wyznaczono termin rozprawy ws. sędziów Sądu Najwyższego przechodzących w stan spoczynku

autor: Małgorzata Kryszkiewicz06.02.2019, 09:52; Aktualizacja: 06.02.2019, 09:52
KE w swojej skardze domagała się m.in. przywrócenia stanu sprzed 3 kwietnia 2018 r., kiedy to weszła w życie nowa ustawa o SN, na skutek której 27 sędziów SN spośród 72 zostało przeniesionych w stan spoczynku.

KE w swojej skardze domagała się m.in. przywrócenia stanu sprzed 3 kwietnia 2018 r., kiedy to weszła w życie nowa ustawa o SN, na skutek której 27 sędziów SN spośród 72 zostało przeniesionych w stan spoczynku.źródło: ShutterStock

Na 12 lutego br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyznaczył termin rozprawy w sprawie Sądu Najwyższego. Chodzi o postępowanie wszczęte przeciwko Polsce przez Komisję Europejską, a dotyczące przepisów, które obniżyły wiek, w jakim sędziowie SN przechodzą w stan spoczynku.

KE w swojej skardze domagała się m.in. przywrócenia stanu sprzed 3 kwietnia 2018 r., kiedy to weszła w życie nowa ustawa o SN, na skutek której 27 sędziów SN spośród 72 zostało przeniesionych w stan spoczynku. Tak też się stało po wejściu w życie uchwalonej przez Sejm nowelizacji (Dz.U. z 2018 r. poz. 2507), zgodnie z którą sędziowie ci, włącznie z pełniącą funkcję I prezesa SN prof. Małgorzatą Gersdorf, zostali przywróceni do czynnej służby. Z tych też powodów strona rządowa stoi na stanowisku, że skarga KE stała się bezprzedmiotowa, a postępowanie toczące się przed TSUE powinno zostać umorzone.

Wcześniej na 12 lutego wyznaczona była inna rozprawa dotycząca SN, jednak termin ten został później odwołany. Wówczas chodziło o sprawę, której źródłem były pytania prejudycjalne zadane przez sam SN. Służby prasowe nie podały jednak powodów odwołania terminu rozprawy. Przypuszczano, że mogło to mieć związek z nowelizacją ustawy o SN oraz oczekiwaniem na stanowisko samego SN w tej sprawie. Ten natomiast odpowiedział, że mimo zmian w prawie nadal widzi potrzebę wydania orzeczenia przez TSUE. W piśmie skierowanym do trybunału podpisanym przez prezesa Izby Pracy SN Józefa Iwulskiego zwrócono uwagę na fakt, że nowelizacja była efektem wydania przez TSUE postępowania zabezpieczającego, w którym nakazano przywrócenie sędziów SN do czynnej służby.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane