statystyki

TSUE: Wyznaczono termin rozprawy ws. sędziów Sądu Najwyższego przechodzących w stan spoczynku

autor: Małgorzata Kryszkiewicz06.02.2019, 09:52; Aktualizacja: 06.02.2019, 09:52
KE w swojej skardze domagała się m.in. przywrócenia stanu sprzed 3 kwietnia 2018 r., kiedy to weszła w życie nowa ustawa o SN, na skutek której 27 sędziów SN spośród 72 zostało przeniesionych w stan spoczynku.

KE w swojej skardze domagała się m.in. przywrócenia stanu sprzed 3 kwietnia 2018 r., kiedy to weszła w życie nowa ustawa o SN, na skutek której 27 sędziów SN spośród 72 zostało przeniesionych w stan spoczynku.źródło: ShutterStock

Na 12 lutego br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyznaczył termin rozprawy w sprawie Sądu Najwyższego. Chodzi o postępowanie wszczęte przeciwko Polsce przez Komisję Europejską, a dotyczące przepisów, które obniżyły wiek, w jakim sędziowie SN przechodzą w stan spoczynku.

KE w swojej skardze domagała się m.in. przywrócenia stanu sprzed 3 kwietnia 2018 r., kiedy to weszła w życie nowa ustawa o SN, na skutek której 27 sędziów SN spośród 72 zostało przeniesionych w stan spoczynku. Tak też się stało po wejściu w życie uchwalonej przez Sejm nowelizacji (Dz.U. z 2018 r. poz. 2507), zgodnie z którą sędziowie ci, włącznie z pełniącą funkcję I prezesa SN prof. Małgorzatą Gersdorf, zostali przywróceni do czynnej służby. Z tych też powodów strona rządowa stoi na stanowisku, że skarga KE stała się bezprzedmiotowa, a postępowanie toczące się przed TSUE powinno zostać umorzone.

Wcześniej na 12 lutego wyznaczona była inna rozprawa dotycząca SN, jednak termin ten został później odwołany. Wówczas chodziło o sprawę, której źródłem były pytania prejudycjalne zadane przez sam SN. Służby prasowe nie podały jednak powodów odwołania terminu rozprawy. Przypuszczano, że mogło to mieć związek z nowelizacją ustawy o SN oraz oczekiwaniem na stanowisko samego SN w tej sprawie. Ten natomiast odpowiedział, że mimo zmian w prawie nadal widzi potrzebę wydania orzeczenia przez TSUE. W piśmie skierowanym do trybunału podpisanym przez prezesa Izby Pracy SN Józefa Iwulskiego zwrócono uwagę na fakt, że nowelizacja była efektem wydania przez TSUE postępowania zabezpieczającego, w którym nakazano przywrócenie sędziów SN do czynnej służby.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane