statystyki

Decyzja niezgodna z planem zagospodarowania musi być uchylona

autor: Leszek Jaworski02.02.2019, 07:30
dokument

Dla uchylenia pozwolenia na budowę nie ma znaczenia fakt, że w całości ukończona została inwestycja zrealizowana na jego podstawie czy też że decyzją zezwolono na użytkowanie posadowionego budynku biurowego wraz z niezbędną infrastrukturą.źródło: ShutterStock

Na podstawie pozwolenia na budowę wydanego przez starostę moja firma w 2012 r. wybudowała obiekt biurowy z infrastrukturą, w której dziś prowadzimy komis samochodowy. Po ponad sześciu latach od ukończenia inwestycji wojewoda stwierdził nieważność decyzji o pozwoleniu na budowę z powodu rażącego naruszenia prawa. Rozstrzygnięcie zapadło po zakończeniu postępowania wszczętego na wniosek właściciela działki sąsiedniej. Czy wojewoda mógł stwierdzić nieważność pozwolenia na budowę?

W decyzji stwierdzono, że inwestycja jest niezgodna z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który przewiduje przeznaczenie terenu pod rzemiosło i mieszkalnictwo towarzyszące usługom. Moja firma zainwestowała znaczne pieniądze. Jak już wspominałem, przeprowadziliśmy inwestycję na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę, uzyskaliśmy też pozwolenie na użytkowanie budynku biurowego wraz z niezbędną infrastrukturą. Działaliśmy w dobrej wierze, w zaufaniu do organów administracji oraz do wydanych decyzji. Czy wojewoda mógł stwierdzić nieważność pozwolenia na budowę?

Decyzja o pozwoleniu na budowę nie tylko mogła, ale wręcz musiała być uchylona. Dopuszczała ona bowiem inwestycję na terenie do tego nieprzeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Z art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. prawo budowlanego (dalej p.b.) jednoznacznie wynika, że w sprawie o wydanie pozwolenia na budowę na terenie, na którym obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, lub gdy w przypadku jego braku wydana została decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, podstawowym obowiązkiem organu jest zbadanie zgodności rozwiązań zaproponowanych w projekcie budowlanym z ustaleniami prawa miejscowego bądź też z decyzją o warunkach zabudowy. Analiza ta ma znaczenie fundamentalne. Akty te (plan oraz decyzja) określają w sposób wiążący m.in. przeznaczenie, parametry i wskaźniki kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu oraz kształtują sposób wykonywania prawa własności nieruchomości. Niemożliwe jest zatem wydanie zgodnego z prawem pozwolenia na budowę bez uprzedniej oceny projektu budowlanego z punktu widzenia ustaleń ww. powyższych aktów prawnych. Tymczasem starosta, wydając decyzję, takiej weryfikacji nie przeprowadził.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane