9 godzin przeglądania akt nie wystarczy. Kiedy radcy prawnemu przysługuje zwrot kosztów

autor: Paweł Sikora31.01.2019, 07:00; Aktualizacja: 31.01.2019, 07:10
Za podjęcie czynności zmierzających do reprezentowania skarżącego nie można w żadnym wypadku uznać faktu stawienia się na kolejnej rozprawie.

Za podjęcie czynności zmierzających do reprezentowania skarżącego nie można w żadnym wypadku uznać faktu stawienia się na kolejnej rozprawie.źródło: ShutterStock

Wynagrodzenie dla radcy prawnego wyznaczonego z urzędu, nie przysługuje za każdą jego czynność (jak np. przeglądanie akt lub stawiennictwo w sądzie), lecz tylko za rzeczywiste udzielenie pomocy prawnej – stwierdził WSA w Olszynie.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (22)

  • Lac(2019-01-31 08:37) Zgłoś naruszenie 351

    Największym bezprawiem w stosunku do prawników jest zmuszanie ich do świadczenia prawie darmowej pomocy prawnej z urzędu.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Zdzicho Wendzonka z targowiska(2019-01-31 09:16) Zgłoś naruszenie 282

    nie dziwi mnie postawa pelnomocnika (aczkolwiek wielu tzw. profesjonalistow nimi nie jest) - zrobil tyle, ile mu za to mieli zaplacic. Nie moze byc tak ze profesjonalna (naprawde profesjonalna) pomoc wyceniana jest nizej niz usluga fryzjerska.

    Odpowiedz
  • lawer(2019-01-31 10:04) Zgłoś naruszenie 270

    twierdzenie z nagłówka artykułu, że badanie akt czy stawiennictwo na rozprawę to nie jest faktyczne udzielanie pomocy prawnej, to jakiś daleko posunięty absurd.

    Odpowiedz
  • wjw(2019-01-31 14:53) Zgłoś naruszenie 121

    Bla, bla, bla czyli co zrobić żeby nie zapłacić...

    Odpowiedz
  • wer(2019-01-31 20:16) Zgłoś naruszenie 91

    Analogicznie, w tych sprawach, w których nie sporządzono uzasadnień wyroków sądów administracyjnych, nie płacić sędziom za analizę akt. Płacić wynagrodzenie wyłącznie wówczas, gdy sporządzane jest na piśmie uzasadnienie wyroku. Sama sentencja wyroku jest na tyle lakoniczna, że nie wymaga zapłaty za jej sporządzenie wynagrodzenia.

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2019-01-31 10:50) Zgłoś naruszenie 64

    Pamiętacie Borysa jak w Żorach walczył o dostępność obywateli do Sądów--hahahaa-- Tusk stwierdził tez ,że jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" - i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800 RMS ,, a Kto to podpisał?

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • proste(2019-01-31 16:02) Zgłoś naruszenie 48

    A dlaczego społeczeństwo ma płacić za czyjegoś prawnika? Uwolnijcie te zawody wreszcie, to każdy będzie miał takiego prawnika na jakiego go stać i będzie sobie za niego płacił sam.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Smerfik(2019-02-01 13:11) Zgłoś naruszenie 30

    W myśl bazy wyroków NSA, kwota tego wynagrodzenia zasądzona przez WSA (jak rozumiem następnemu, bo ma inne inicjały) wyniosła 240 zł + VAT. Nie oszołamia, ale zadzwonić do klienta by w tej cenie wypadało.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • wicek(2019-02-02 08:49) Zgłoś naruszenie 12

    Jaka praca taka płaca. Jeden adwokat chwalił się że ciężkie urzędówki może brać 2 dni pracy i uzasadnienie na 50 stron dostał wynagrodzenie 5000 zł .

    Odpowiedz
  • ??(2019-01-31 20:10) Zgłoś naruszenie 10

    Ile wziął cenzor ?????????

    Odpowiedz
  • ktoś tu chyba ferment sieje(2019-02-01 13:57) Zgłoś naruszenie 16

    Zawodowo świadczący pomoc prawną pełnomocnik ma obowiązek starannego działania. Jego działanie może nie przynieść efektu, ale MA SIĘ STARAĆ. Więc jeśli szanowny radca nawet nie skontaktował się osobą reprezntowana i napisał bylejakie pismo procesowe bez widoków na powodzenie, to zaniedbał swoich obowiązków w stopniu dość poważnym. Jest to oczywiste dla każdego człowieka, który wie na czym praca takiego prawnika polega i jak powinno sie w takiej sytuacji postępować jako uczciwy człowiek. Siedzenie 9 godzin w czytelni akt i klecenie bylejakiego pisma procesowego nie zastępuje obowiązku starannego działania.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz