RPO: Ubezwłasnowolnienie całkowite powinno być uznane za niekonstytucyjne

16.01.2019, 17:36; Aktualizacja: 16.01.2019, 17:54
Jeszcze we wrześniu zeszłego roku RPO przyłączył się do sprawy skargi konstytucyjnej dotyczącej przepisu Kodeksu cywilnego mówiącego o ubezwłasnowolnieniu całkowitym.

Jeszcze we wrześniu zeszłego roku RPO przyłączył się do sprawy skargi konstytucyjnej dotyczącej przepisu Kodeksu cywilnego mówiącego o ubezwłasnowolnieniu całkowitym.źródło: ShutterStock

Ubezwłasnowolnienie całkowite jest niezgodne z zasadami godności i wolności człowieka oraz poszanowania życia prywatnego oraz rodzinnego i powinno zostać uznane za niekonstytucyjne - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) Adam Bodnar w stanowisku dla Trybunału Konstytucyjnego (TK).

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • zxr(2019-01-17 07:01) Zgłoś naruszenie 01

  Bardzo sensowny artykul i sensowny rzecznik

  Odpowiedz
 • zbłąkany czy obłąkany? (2019-01-16 20:41) Zgłoś naruszenie 101

  Panie Rzeczniku, polecam wizytę w najbliższym szpitalu psychiatrycznym czy ośrodku dla osób dotniętych ciężkimi schorzeniami psychicznymi czy niedorozwojami, z którymi nie ma żadnego kontaktu i nie potrafią same nawet jeść. Po wyjściu natychmiast cofnie pan wniosek do TK.

  Odpowiedz
 • zxy(2019-01-16 19:39) Zgłoś naruszenie 51

  Ech...Ubezwłasnowolnienie całkowite dotyczy bardzo szczególnych i dokładnie przebadanych przypadków , kiedy to dana osoba ma tak ograniczoną poczytalność, że nie radzi sobie z najprostszymi sytuacjami i nie potrafi właściwie ich ocenić- a równocześnie może, w świetle prawa, podpisywać różne umowy i zawierać różne transakcje na własną niekorzyść. Raj dla oszustów. Może również nie wyrazić zgody na czyjąś opiekę, nie zauważać własnych chorób, nie brać leków , wyjść z domu w kierunku dowolnym i nie trafić z powrotem - czy mamy w majestacie obrony godności pozwolić jej zginąć ? W innych , łagodniejszych przypadkach jest orzekane tzw. ubezwłasnowolnienie częściowe, o czym pan RPO dobrze wie. I od kiedy to "choroba psychiczna" jest "inwektywą"?

  Odpowiedz
 • Bert(2019-01-16 18:54) Zgłoś naruszenie 63

  Na razie to przydałoby się ubezwłasnowolnić Rzecznika Partii Oszustów

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane