statystyki

Ucieczka z roomu Wolność. Czy kontrole po tragedii w Koszalinie mają sens?

autor: Patryk Słowik14.01.2019, 13:03; Aktualizacja: 15.01.2019, 11:25
Paradoksalnie obywatele przed zaostrzeniem przepisów się nie bronią. Z przeprowadzonej przeze mnie na Twitterze kwerendy (88 uczestników) wynika, że 81 proc. respondentów woli przepisy prawa rygorystyczne, ale jasne. 19 proc. preferuje regulacje łagodne, ale z wieloma wyłączeniami.

Paradoksalnie obywatele przed zaostrzeniem przepisów się nie bronią. Z przeprowadzonej przeze mnie na Twitterze kwerendy (88 uczestników) wynika, że 81 proc. respondentów woli przepisy prawa rygorystyczne, ale jasne. 19 proc. preferuje regulacje łagodne, ale z wieloma wyłączeniami.źródło: ShutterStock

Po tragedii w koszalińskim escape roomie na podobne przedsięwzięcia spadnie fala kontrolerów. Wyłączeń jest tyle, że zasada zapowiadanych kontroli zdaje się fikcją.

G eneralna zasada kontrolowania polskich przedsiębiorców jest taka, że organ sprawdzający musi zapowiedzieć swoją wizytę na co najmniej siedem dni przed podjęciem kontroli i rozpocząć ją nie później niż przed upływem 30 dni. Stanowi tak art. 48 ust. 1 i 2 ustawy – Prawo przedsiębiorców uważanej za trzon tzw. konstytucji biznesu.

Gwarancji jest więcej. Artykuł 55 określa maksymalny czas trwania kontroli u przedsiębiorcy. Zgodnie z nim wszystkie kontrole organu kontrolującego u przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym nie mogą przekraczać w odniesieniu do mikroprzedsiębiorców 12 dni roboczych, małych 18, średnich 24, a pozostałych przedsiębiorców 48 dni roboczych. Kontrolować można zaś co do zasady tylko po uprzednim dokonaniu analizy prawdopodobieństwa naruszenia prawa w ramach wykonywania działalności gospodarczej. I jedynie wówczas, gdy naruszenie to jest istotne.

Co do zasady…


Pozostało jeszcze 87% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane