statystyki

Ucieczka z roomu Wolność. Czy kontrole po tragedii w Koszalinie mają sens?

autor: Patryk Słowik14.01.2019, 13:03; Aktualizacja: 15.01.2019, 11:25
Paradoksalnie obywatele przed zaostrzeniem przepisów się nie bronią. Z przeprowadzonej przeze mnie na Twitterze kwerendy (88 uczestników) wynika, że 81 proc. respondentów woli przepisy prawa rygorystyczne, ale jasne. 19 proc. preferuje regulacje łagodne, ale z wieloma wyłączeniami.

Paradoksalnie obywatele przed zaostrzeniem przepisów się nie bronią. Z przeprowadzonej przeze mnie na Twitterze kwerendy (88 uczestników) wynika, że 81 proc. respondentów woli przepisy prawa rygorystyczne, ale jasne. 19 proc. preferuje regulacje łagodne, ale z wieloma wyłączeniami.źródło: ShutterStock

Po tragedii w koszalińskim escape roomie na podobne przedsięwzięcia spadnie fala kontrolerów. Wyłączeń jest tyle, że zasada zapowiadanych kontroli zdaje się fikcją.

G eneralna zasada kontrolowania polskich przedsiębiorców jest taka, że organ sprawdzający musi zapowiedzieć swoją wizytę na co najmniej siedem dni przed podjęciem kontroli i rozpocząć ją nie później niż przed upływem 30 dni. Stanowi tak art. 48 ust. 1 i 2 ustawy – Prawo przedsiębiorców uważanej za trzon tzw. konstytucji biznesu.

Gwarancji jest więcej. Artykuł 55 określa maksymalny czas trwania kontroli u przedsiębiorcy. Zgodnie z nim wszystkie kontrole organu kontrolującego u przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym nie mogą przekraczać w odniesieniu do mikroprzedsiębiorców 12 dni roboczych, małych 18, średnich 24, a pozostałych przedsiębiorców 48 dni roboczych. Kontrolować można zaś co do zasady tylko po uprzednim dokonaniu analizy prawdopodobieństwa naruszenia prawa w ramach wykonywania działalności gospodarczej. I jedynie wówczas, gdy naruszenie to jest istotne.

Co do zasady…


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane