statystyki

Biegli zarobią (odrobinę) więcej

autor: Patryk Słowik15.01.2019, 07:52; Aktualizacja: 15.01.2019, 08:06
Korekta ma polegać na dodaniu do czynników wpływających na wysokość godzinowej stawki wynagrodzenia biegłych powołanych przez sąd lub organ postępowania przygotowawczego czynnika „nakładu pracy”.

Korekta ma polegać na dodaniu do czynników wpływających na wysokość godzinowej stawki wynagrodzenia biegłych powołanych przez sąd lub organ postępowania przygotowawczego czynnika „nakładu pracy”.źródło: ShutterStock

Nie ma powodu, by dyskryminować biegłych ad hoc. Należy też odpowiednio wyceniać pracę przy cięższych sprawach. To clou stanowiska Ministerstwa Sprawiedliwości, które przekazało w ostatni piątek do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określania stawek wynagrodzenia biegłych, taryf zryczałtowanych oraz sposobu dokumentowania wydatków niezbędnych dla wydania opinii w postępowaniu karnym.

Projektowane przepisy związane są z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 28 czerwca 2018 r. (sygn. akt SK 4/17). Chodziło wówczas o dwa paragrafy. Przepis par. 2 stanowi, że stawka wynagrodzenia biegłych powołanych przez sąd lub organ postępowania przygotowawczego za każdą rozpoczętą godzinę pracy wynosi – w zależności od stopnia złożoności problemu, będącego przedmiotem opinii oraz warunków, w jakich opracowano opinię – od 1,28 proc. do 1,81 proc. kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, której wysokość określa ustawa budżetowa.

W rozporządzeniu pominięto element „nakładu pracy” jako jednej z okoliczności, od których uzależniona jest wysokość wynagrodzenia biegłych. Tymczasem przesłanka ta znajduje się w art. 618f par. 5 kodeksu postępowania karnego.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • IP(2019-01-15 14:21) Zgłoś naruszenie 00

    Ja bym proponował aby ten gryps zamienić na sformułowanie "130% najniższej płacy godzinowej w kraju"-to jest tylko przykład.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane