Apeluję do samorządów, by przyznawały bonifikaty za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność - powiedział w piątek wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Jak dodał, w wielu gminach nie uchwalono jeszcze żadnych bonifikat.

"Apeluję do samorządów, które nie mają żadnych bonifikat, aby je przyznać" - powiedział Soboń. Przypomniał, że na gruntach samorządowych wysokość bonifikaty jest ustalana przez radę gminy, powiatu lub sejmik województwa.

Jak powiedział wiceminister, najważniejsze w ustawie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność jest to, że "Polacy mają gwarancje, że te przepisy są nie do podważenia przez Trybunał Konstytucyjny, przez sądy, przez kogokolwiek, są raz na zawsze". "Polacy mają gwarancję własności, której nikt nigdy im nie odbierze" - podkreślił Soboń.

Wiceminister odniósł się także do przekształcenia użytkowania wieczystego we własność gruntów pod garażami. Jak powiedział, grunty pod garażami w budynkach mieszkalnych, podziemne podlegają ustawie. "Te wolno stojące zostaną przekształcone w kolejnym etapie" - powiedział.