Współpraca z Facebookiem to odpowiedzialność za dane

autor: Sławomir Wikariak20.12.2018, 08:17; Aktualizacja: 20.12.2018, 09:02
Nie ulega wątpliwości, że Facebook przetwarza w ten sposób dane osobowe i jest ich administratorem.

Nie ulega wątpliwości, że Facebook przetwarza w ten sposób dane osobowe i jest ich administratorem.źródło: ShutterStock

Umieszczasz facebookowy przycisk „Lubię to” na swej stronie internetowej czy blogu? W ten sposób automatycznie stajesz się współadministratorem danych osobowych, nawet jeśli sam ich nie zbierasz. Tak uważa rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w przedstawionej w środę opinii.

Sprawa dotyczy niemieckiego sklepu internetowego Fashion ID. Na swej stronie internetowej umieścił on facebookową wtyczkę – przycisk „Lubię to”. Dzięki niej klienci już z poziomu sklepu mogą zalajkować jego profil na Facebooku. Oczywiście jest to wygodne, ale jednocześnie wtyczka ta zbiera informacje o klientach sklepu internetowego i przesyła je Facebookowi. Chodzi przede wszystkim o adres IP. Co ciekawe, Facebook pozyskuje te dane nie tylko od swoich użytkowników, którzy posiadają konto w tym serwisie społecznościowym, ale od wszystkich internautów odwiedzających stronę sklepu Fashion ID. Nie muszą oni nawet klikać na przycisk „Lubię to”.

Nie ulega wątpliwości, że Facebook przetwarza w ten sposób dane osobowe i jest ich administratorem. Pytanie natomiast, które nurtuje niemiecki sąd, dotyczy statusu Fashion ID. To jedna z kwestii, którą poruszył we wniosku prejudycjalnym skierowanych do TSUE.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane