Zgodnie z podjętą w ubiegłym tygodniu przez KRS uchwałą "zachowaniem mogącym podważyć zaufanie do niezawisłości i bezstronności sędziego jest publiczne używanie przez sędziego infografik, symboli, które w sposób jednoznaczny są lub mogą być identyfikowane z partiami politycznymi, związkami zawodowymi, a także z ruchami społecznymi, tworzonymi przez związki zawodowe, partie polityczne lub inne organizacje prowadzące działalność polityczną". Rada w uchwale dokonała wykładni zbioru zasad etyki zawodowej sędziów i asesorów sądowych.

Laskowski pytany o tę uchwałę we wtorek w radiu RMF FM, zaznaczył, że generalnie zgadza się z jej treścią. "Uważam, że sędziowie nie powinni używać jakichś symboli, infografik, które identyfikują ich z jakąś opcją polityczną, czy nawet z jakąś opcją światopoglądową, religijną" - powiedział.

Jak dodał, samej uchwały "trudno się czepiać". "Natomiast ewidentnie dotyczy ona konkretnych zdarzeń i konkretnych koszulek z napisem +konstytucja+" - podkreślił. "Teraz się można spytać, dlaczego to słowo konstytucja aż tak bardzo drażni, do tego stopnia, że się wydaje stanowisko" - powiedział Laskowski.

Podkreślił, że sędziowie obojętnie z jakich ruchem sympatyzują, powinni powstrzymać się od "różnych rzeczy".

"Lepiej się powstrzymywać od różnych rzeczy, ale wiem, że teraz jest sytuacja szczególnego natężenia emocji i walki o podstawy niezależności sądów czy praworządności i być może te reguły należałoby nieco rozluźnić, i ta powściągliwość mogłaby być nieco mniejsza" - powiedział Laskowski.