statystyki

Nie ma mocnych na fałszywe wiadomości tekstowe

autor: Krzysztof Markowski12.12.2018, 09:04; Aktualizacja: 12.12.2018, 09:04
Walka z tym procederem jest niestety skazana na porażkę z powodu samej konstrukcji wiadomości tekstowej.

Walka z tym procederem jest niestety skazana na porażkę z powodu samej konstrukcji wiadomości tekstowej.źródło: ShutterStock

Niemal każdy, kto ma telefon komórkowy, otrzymał SMS podszywający się pod firmę kurierską czy bank. Niestety, ochronić może nas tylko czujność.

Straty osób, które dają się nabrać na takie ataki, sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. – W przypadku najbardziej intensywnych akcji otrzymujemy bezpośrednio po kilkaset zgłoszeń. Trzeba jednak założyć, że to niewielki odsetek osób, które zostały zaatakowane – mówi DGP Robert Grabowski, kierownik CERT Orange Polska. To zespół specjalistów, którzy dbają o cyberbezpieczeństwo użytkowników tej sieci telekomunikacyjnej.

– Nie jesteśmy w stanie zapobiec tego typu nadużyciom, zanim się pojawią. Kiedy dostajemy sygnał, analizujemy używane w wiadomości linki i po potwierdzeniu ich złośliwego charakteru blokujemy adresy dla klientów usług Orange Polska. Dodatkowo, niezależnie od działalności CERT Orange Polska, dział bezpieczeństwa i nadużyć monitoruje sieć pod kątem wzorców charakterystycznych dla złośliwych SMS-ów – dodaje.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane