Likwidacja użytkowania wieczystego: Przepisy gotowe, pożar ugaszono

autor: Gabriela Górka (Przygotowała Wyliczenie Opłaty De Minimis), Zofia Jóźwiak11.12.2018, 08:44; Aktualizacja: 11.12.2018, 09:03
Zgodnie z dominującą w dyskusji ekspertów interpretacją za wartość pomocy publicznej powinno się przyjmować różnicę między wartością nieruchomości a opłatą przekształceniową.

Zgodnie z dominującą w dyskusji ekspertów interpretacją za wartość pomocy publicznej powinno się przyjmować różnicę między wartością nieruchomości a opłatą przekształceniową.źródło: ShutterStock

Z przekształceniem użytkowania wieczystego we własność starujemy od stycznia. Spółdzielnie i deweloperzy nie muszą się już obawiać bankructw.

1 stycznia wchodzi w życie ustawa z 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz.U. poz. 1716; dalej także ustawa uwłaszczeniowa). 6 grudnia Sejm w błyskawicznym tempie przyjął jej nowelizację. Pośpiech nie dziwi, bo gdyby parlament nie zdążył ze zmianami, przedsiębiorcy, przede wszystkim deweloperzy, a także spółdzielnie mieszkaniowe, znaleźliby się w bardzo trudnej sytuacji. Nie tylko musieliby bowiem płacić opłatę przekształceniową, lecz także – jeżeli przekraczaliby wynikający z przepisów unijnych limit pomocy de minimis – jednorazowo mieliby zwrócić kwotę równą wartość uzyskanej pomocy publicznej. Przekształcenie w prawo własności jest traktowane bowiem jako taka pomoc (art. 14 ustawy uwłaszczeniowej). I jeżeli w stosunku do jednego przedsiębiorcy przekracza 200 tys. euro w ciągu trzech lat podatkowych, to trzeba uiścić dopłatę do poziomu wartości nieruchomości.

O jakie pieniądze toczył się spór

Zgodnie z dominującą w dyskusji ekspertów interpretacją za wartość pomocy publicznej powinno się przyjmować różnicę między wartością nieruchomości a opłatą przekształceniową. Bez wpływu na wartość pomocy pozostają natomiast nakłady poczynione przez przedsiębiorcę jako cena nabycia prawa użytkowania wieczystego przekształcanej nieruchomości czy ewentualne wniesione wcześniej przez tego przedsiębiorcę opłaty z tytułu użytkowania wieczystego.

Jeżeli więc przedsiębiorca nabył prawo użytkowania wieczystego działki inwestycyjnej, której wartość rynkowa w dniu przekształcenia przykładowo wynosi 6 660 000 zł za cenę 4 000 000 zł, to przekształcenie z mocy prawa użytkowania wieczystego w prawo własności gruntu stanowi pomoc publiczną. Jak ją wyliczyć? Od wartości rynkowej obowiązującej w dniu przekształcenia, czyli 6 660 000 zł, należy odjąć opłatę przekształceniową (3 proc. x 6 660 000 zł x 20 lat = 3 996 000 zł). Tak wyliczona opłata przekształceniowa wynosi 2 664 000 zł, a zatem przekracza dopuszczalny limit pomocy de minimis. Przedsiębiorca byłby wobec tego zobowiązany do jednorazowej zapłaty różnicy wartości nieruchomości i opłaty przekształceniowej, pomniejszonej o dopuszczalną kwotę pomocy de minimis (obecnie 858 380 zł), a więc musiałby uiścić 1 805 620 zł.

Utrzymanie przepisów ustawy w dotychczasowym brzmieniu oznaczałoby więc dla większości przedsiębiorców, zwłaszcza tych posiadających grunty w użytkowaniu wieczystym przeznaczone na cele mieszkaniowe, konieczność poniesienia wysokich kosztów przekształcenia prawa użytkowania wieczystego (opłata przekształceniowa plus zwrot pomocy de minimis). To zaś zasadniczo wpłynęłoby na rentowność inwestycji zaplanowanych na gruntach objętych regulacją ustawy.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • :)(2018-12-11 09:50) Zgłoś naruszenie 22

    Ciekawe kiedy uaktywni się typ od ogródków działkowych, typ, który płacze, ze nadal będzie miał lokal z udziałem w gruncie, typ straszący o nadciągającym podatku katastralnym i typ, który pisał o uwłaszczeniu chłopów za Gierka. Sami znawcy, tylko czekać jak się uaktywnią.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane