statystyki

Funkcjonariusze Służby Więziennej pojadą do Sudanu. Za misję otrzymają nawet 72 tys. zł

autor: Małgorzata Kryszkiewicz05.12.2018, 07:23; Aktualizacja: 05.12.2018, 07:32
Jak wylicza MS, jeden funkcjonariusz z tytułu udziału w półrocznym kontyngencie zagranicznym otrzyma łącznie ponad 72 tys. zł.

Jak wylicza MS, jeden funkcjonariusz z tytułu udziału w półrocznym kontyngencie zagranicznym otrzyma łącznie ponad 72 tys. zł.źródło: ShutterStock

Funkcjonariusze i pracownicy Służby Więziennej będą mogli brać udział w kontyngentach poza granicami kraju – taki jest główny cel opublikowanego wczoraj projektu nowelizacji ustawy o Służbie Więziennej. Jego autorem jest resort sprawiedliwości.

Zmiana ustawy jest konieczna, gdyż SW jest jedyną służbą mundurową w Polsce, która nie ma przepisów normujących wyjazd jej funkcjonariuszy czy pracowników w ramach misji i operacji organizacji międzynarodowych poza granicami państwa. Tymczasem staraniem stałego przedstawiciela RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych pięciu oficerów – funkcjonariuszy SW zostało zakwalifikowanych do udziału w misji pokojowej w Sudanie Południowym. Osoby te przeszły już nawet odpowiednie szkolenie w Ugandzie. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, udział w misji „pozytywnie wpłynie na wizerunek Polski w gronie państw afrykańskich”.

Aby jednak do tego mogło dojść, trzeba wprowadzić do systemu przepisy gwarantujące funkcjonariuszom SW biorącym udział w tego typu misjach przede wszystkim dodatkowe wynagrodzenie, odnoszące się do świadczeń zdrowotnych, czy też związanych ze statusem weterana. Są one wzorowane na rozwiązaniach obowiązujących obecnie w policji. Projekt stanowi więc, że funkcjonariuszowi SW delegowanemu do pełnienia służby poza granicami kraju w kontyngencie przysługuje dodatek zagraniczny, ryczałt z tytułu delegowania, należności z tytułu zagranicznej podróży służbowej, ryczałt na pokrycie kosztów utrzymania oraz świadczenie z tytułu uszczerbku na zdrowiu. Dodatek zagraniczny będzie wypłacany za każdy rozpoczęty dzień pełnienia służby poza granicami kraju. Jego wysokość jest określona procentowo i zależy od rangi czy też wykonywanej pracy.


Pozostało 20% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

  • Ącki(2018-12-05 13:49) Zgłoś naruszenie 250

    Pierwszych wysłał bym kierowników koordynatorów i innych czopków do **** by się wykazali

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Gad(2018-12-05 18:11) Zgłoś naruszenie 150

    W perwszej kolejnosci pojada fachowcy z za biurka:specjalisci CZSW oraz inspektoratów. Nie marwcie sie pierwszo linopwcy dal Was miwjsca nie starczy, przecież ktoś musi wykonywac obowiazko za tych co wyjdą. SW kadrowo stoi zadawalajaco.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • ale głupoty(2018-12-05 19:17) Zgłoś naruszenie 141

    przecież tam na dole brakuje ludzi do pracy (Aś-Zk) a góra się nie nadaje bo nie pracowała w bezpośrednim kontakcie z bandytami, to po co i kto tam pojedzie?

    Odpowiedz
  • ta historia wydarzyła się naprawdę(2018-12-07 00:42) Zgłoś naruszenie 70

    u nas kiedyś w porze spaceru po wydanym obiedzie skazanym, zawitał RPO (Rzecznik Praw Obywatelskich) który ma prawo wejść o każdej godzinie dnia i nocy i skontrolować czy są łamane prawa człowieka, wybrał przypadkowy oddział zastał tam oddziałowego który miał pod sobą ok 80 skazanych w tym ze 4 roszczeniowych, kilku z hiv i żółtaczką oraz tzw. zagrożonych (czyli próbami popełniania samobójstwa). Jak co dzień miał ze 3 kontrolę kierowników, koordynatorów ect. Ten oddziałowy nie jadł i nie chodził do toalety od rana bo jak stwierdził ... nie miałem kiedy ... Zastałem chłopa trzęsącego się z nerwów który mi powiedział ...mam postawiony zarzut... pytam jaki? Za znęcanie się nad osadzonym.. Jak to?... Bo jak stwierdził RPO osadzony czekał ok. 15 minut pod celą i nie miał zapewnionego krzesła żeby usiąść... Została sporządzona dokumentacja z przeprowadzonej kontroli, z oddziałowym została przeprowadzona rozmowa dyscyplinujaca... To jest ułamek % tego co się dzieje w polskim więziennictwie .

    Odpowiedz
  • Taa(2018-12-06 07:49) Zgłoś naruszenie 60

    taa zabiorą swoje fikcyjne tabelki, wykresy, sprawozdania, przeliczniki, diagramy i pokażą jak u nas cudownie jest... niech może ktoś do nas w końcu przyjedzie i spędzi dniowke na oddziale w dużym ZK czy AS ?

    Odpowiedz
  • Jan(2018-12-06 10:12) Zgłoś naruszenie 51

    Dojenia budżetu i tworzenia finansowych kast kosztem Kowalskiego ciąg dalszy.

    Odpowiedz
  • Lolo(2018-12-05 20:06) Zgłoś naruszenie 50

    Co z chore pomysły!

    Odpowiedz
  • F-sz(2018-12-07 02:24) Zgłoś naruszenie 40

    Ostatnio oglądałem jakiś polski film gdzie bandzior był tym dobrym a funkcjonariusza służby więziennej przedstawiono jako skorumpowanego imbecyla, tak nas kreują media, żal na to patrzeć, wkrótce nie będzie nikogo kto będzie was chronił przed bandytami, to nas czeka i to wkrótce

    Odpowiedz
  • Kapral Bartek(2018-12-06 20:46) Zgłoś naruszenie 13

    Sam bym chętnie pojechał. Trochę świata zobaczył a i grosza zarobił. I od starej bym odpoczął z pół roku.

    Odpowiedz
  • z pierwszej linii (2018-12-08 08:16) Zgłoś naruszenie 00

    niech ktoś ze świata zajrzy do pieszego ZK większego i zobaczy szara rzeczywistość bez malowania trawy na zielono i chodników na biało

    Odpowiedz