statystyki

Funkcjonariusze Służby Więziennej pojadą do Sudanu. Za misję otrzymają nawet 72 tys. zł

autor: Małgorzata Kryszkiewicz05.12.2018, 07:23; Aktualizacja: 05.12.2018, 07:32
Jak wylicza MS, jeden funkcjonariusz z tytułu udziału w półrocznym kontyngencie zagranicznym otrzyma łącznie ponad 72 tys. zł.

Jak wylicza MS, jeden funkcjonariusz z tytułu udziału w półrocznym kontyngencie zagranicznym otrzyma łącznie ponad 72 tys. zł.źródło: ShutterStock

Funkcjonariusze i pracownicy Służby Więziennej będą mogli brać udział w kontyngentach poza granicami kraju – taki jest główny cel opublikowanego wczoraj projektu nowelizacji ustawy o Służbie Więziennej. Jego autorem jest resort sprawiedliwości.

Zmiana ustawy jest konieczna, gdyż SW jest jedyną służbą mundurową w Polsce, która nie ma przepisów normujących wyjazd jej funkcjonariuszy czy pracowników w ramach misji i operacji organizacji międzynarodowych poza granicami państwa. Tymczasem staraniem stałego przedstawiciela RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych pięciu oficerów – funkcjonariuszy SW zostało zakwalifikowanych do udziału w misji pokojowej w Sudanie Południowym. Osoby te przeszły już nawet odpowiednie szkolenie w Ugandzie. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, udział w misji „pozytywnie wpłynie na wizerunek Polski w gronie państw afrykańskich”.

Aby jednak do tego mogło dojść, trzeba wprowadzić do systemu przepisy gwarantujące funkcjonariuszom SW biorącym udział w tego typu misjach przede wszystkim dodatkowe wynagrodzenie, odnoszące się do świadczeń zdrowotnych, czy też związanych ze statusem weterana. Są one wzorowane na rozwiązaniach obowiązujących obecnie w policji. Projekt stanowi więc, że funkcjonariuszowi SW delegowanemu do pełnienia służby poza granicami kraju w kontyngencie przysługuje dodatek zagraniczny, ryczałt z tytułu delegowania, należności z tytułu zagranicznej podróży służbowej, ryczałt na pokrycie kosztów utrzymania oraz świadczenie z tytułu uszczerbku na zdrowiu. Dodatek zagraniczny będzie wypłacany za każdy rozpoczęty dzień pełnienia służby poza granicami kraju. Jego wysokość jest określona procentowo i zależy od rangi czy też wykonywanej pracy.


Pozostało jeszcze 20% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

  • Ącki(2018-12-05 13:49) Zgłoś naruszenie 250

    Pierwszych wysłał bym kierowników koordynatorów i innych czopków do **** by się wykazali

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Gad(2018-12-05 18:11) Zgłoś naruszenie 150

    W perwszej kolejnosci pojada fachowcy z za biurka:specjalisci CZSW oraz inspektoratów. Nie marwcie sie pierwszo linopwcy dal Was miwjsca nie starczy, przecież ktoś musi wykonywac obowiazko za tych co wyjdą. SW kadrowo stoi zadawalajaco.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • ale głupoty(2018-12-05 19:17) Zgłoś naruszenie 141

    przecież tam na dole brakuje ludzi do pracy (Aś-Zk) a góra się nie nadaje bo nie pracowała w bezpośrednim kontakcie z bandytami, to po co i kto tam pojedzie?

    Odpowiedz
  • ta historia wydarzyła się naprawdę(2018-12-07 00:42) Zgłoś naruszenie 70

    u nas kiedyś w porze spaceru po wydanym obiedzie skazanym, zawitał RPO (Rzecznik Praw Obywatelskich) który ma prawo wejść o każdej godzinie dnia i nocy i skontrolować czy są łamane prawa człowieka, wybrał przypadkowy oddział zastał tam oddziałowego który miał pod sobą ok 80 skazanych w tym ze 4 roszczeniowych, kilku z hiv i żółtaczką oraz tzw. zagrożonych (czyli próbami popełniania samobójstwa). Jak co dzień miał ze 3 kontrolę kierowników, koordynatorów ect. Ten oddziałowy nie jadł i nie chodził do toalety od rana bo jak stwierdził ... nie miałem kiedy ... Zastałem chłopa trzęsącego się z nerwów który mi powiedział ...mam postawiony zarzut... pytam jaki? Za znęcanie się nad osadzonym.. Jak to?... Bo jak stwierdził RPO osadzony czekał ok. 15 minut pod celą i nie miał zapewnionego krzesła żeby usiąść... Została sporządzona dokumentacja z przeprowadzonej kontroli, z oddziałowym została przeprowadzona rozmowa dyscyplinujaca... To jest ułamek % tego co się dzieje w polskim więziennictwie .

    Odpowiedz
  • Taa(2018-12-06 07:49) Zgłoś naruszenie 60

    taa zabiorą swoje fikcyjne tabelki, wykresy, sprawozdania, przeliczniki, diagramy i pokażą jak u nas cudownie jest... niech może ktoś do nas w końcu przyjedzie i spędzi dniowke na oddziale w dużym ZK czy AS ?

    Odpowiedz
  • Jan(2018-12-06 10:12) Zgłoś naruszenie 51

    Dojenia budżetu i tworzenia finansowych kast kosztem Kowalskiego ciąg dalszy.

    Odpowiedz
  • Lolo(2018-12-05 20:06) Zgłoś naruszenie 50

    Co z chore pomysły!

    Odpowiedz
  • F-sz(2018-12-07 02:24) Zgłoś naruszenie 40

    Ostatnio oglądałem jakiś polski film gdzie bandzior był tym dobrym a funkcjonariusza służby więziennej przedstawiono jako skorumpowanego imbecyla, tak nas kreują media, żal na to patrzeć, wkrótce nie będzie nikogo kto będzie was chronił przed bandytami, to nas czeka i to wkrótce

    Odpowiedz
  • Kapral Bartek(2018-12-06 20:46) Zgłoś naruszenie 13

    Sam bym chętnie pojechał. Trochę świata zobaczył a i grosza zarobił. I od starej bym odpoczął z pół roku.

    Odpowiedz
  • z pierwszej linii (2018-12-08 08:16) Zgłoś naruszenie 00

    niech ktoś ze świata zajrzy do pieszego ZK większego i zobaczy szara rzeczywistość bez malowania trawy na zielono i chodników na biało

    Odpowiedz