statystyki

Dokąd zmierza prokuratura?

01.12.2018, 08:00
„Wspomnienia prokuratora” to książka, która w świetle obecnych standardów może uchodzić za skażoną, jako że oficyna Czytelnik wydała ją w roku 1956, a autor przedmowy, Wacław Barcikowski, zgodnie z manierą swoich czasów cytuje Bieruta oraz nie szczędzi sił, by ukazać Rudnickiego jako osobę ze wszech miar „postępową”.

„Wspomnienia prokuratora” to książka, która w świetle obecnych standardów może uchodzić za skażoną, jako że oficyna Czytelnik wydała ją w roku 1956, a autor przedmowy, Wacław Barcikowski, zgodnie z manierą swoich czasów cytuje Bieruta oraz nie szczędzi sił, by ukazać Rudnickiego jako osobę ze wszech miar „postępową”.źródło: ShutterStock

Prokurator musi czuć gniew wobec zła i to zło zwalczać nieustępliwie, ale jednocześnie być ludzkim wobec człowieka, nawet przestępcy – uważał Kazimierz Rudnicki. Ilu mamy takich dzisiaj?

U chodzący za ojca historii Herodot z Halikarnasu postrzegał czas jako zjawisko cykliczne. Uważał, że historia kołem się toczy, przeto pewne tematy i problemy wracają wciąż na nowo. Podejście to pozwalało mu z pełnym przekonaniem pisać o przeszłości na użytek współczesnych. Taka postawa wciąż kusi. Garść wyjątkowo aktualnych przemyśleń na temat roli prokuratury w demokratycznym państwie, a także zagrożeń, jakie niesie za sobą polityczne uwikłanie tego organu, znajdziemy w odrobinę dziś zapomnianych „Wspomnieniach prokuratora” autorstwa Kazimierza Rudnickiego.

Prokurator


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Komentarze (3)

 • jajo.(2018-12-01 09:24) Zgłoś naruszenie 51

  Jak mówił prezes J.Kaczyński , że nie będzie rozliczeń ,sitwy i układów , kolesiostwa również , to dlaczego kłamałeś i oszukałeś społeczeństwo i twoi towarzysze z partii pis-u ,też.?!

  Odpowiedz
 • Kpiarz (2018-12-01 08:19) Zgłoś naruszenie 40

  I tacy są ci najważniejsi. Bezwzględnie tropią zło ( PO ) i są ludzcy dla tych którzy pobłądzili ( PiS)..... 😁

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2018-12-01 21:31) Zgłoś naruszenie 12

  Tam , gdzie tzw. sądy ... Z tzw. adwokaturą . POd PADchę .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane