Mowa o mecenasie Michale Zacharskim z kancelarii Dubois, Kosińska-Kozak i Wspólnicy. To drugi w historii konkursu mężczyzna, który go wygrał. Kapituła doceniła jego imponującą wiedzę z zakresu prawa oraz wszechstronne wykształcenie – ukończył filologię klasyczną i studia prawnicze. Wzięto również pod uwagę jego zaangażowanie w działalność pro bono i nadzwyczajne zdolności krasomówcze.

– Nie czuję się jeszcze człowiekiem sukcesu. Żeby tak było, muszę poprowadzić tysiące spraw, a ja tak naprawdę dopiero zaczynam – mówił mec. Zacharski.

Drugie miejsce przypadło z kolei Izabeli Nowackiej, legal counsel w Shell Polska, której powierzono doradztwo prawne o globalnym wymiarze dla spółek z grupy międzynarodowego koncernu.

– Obsługuję m.in. Bliski Wschód. To trudny region, który wymaga dużej pewności siebie popartej wiedzą. To niezbędne, aby druga strona, po której zasiadają mężczyźni, wysłuchała moich argumentów i je przyjęła – mówiła mec. Nowacka.

Trzeci był Tomasz Krzyżewski, dyrektor ds. prawnych w Coca-Cola HBC Polska. To jeden z najmłodszych laureatów w historii konkursu Rising Stars.

Co jego zdaniem potrzebne jest młodemu prawnikowi do osiągnięcia sukcesu?

– Szybkie prioretyzowanie swoich celów zawodowych, specjalizacja i korzystanie z każdej możliwej okazji do rozwoju – podkreślał Tomasz Krzyżewski.

Podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartek w Warszawie, statuetki odebrało 10 laureatów konkursu wybranych z 30 nominowanych (wszystkich zgłoszeń do konkursu było 109) .

– Dzisiejsza gala odbywa się w roku szczególnym. Niedawno świętowaliśmy stulecie odzyskania niepodległości i pewnie nie bylibyśmy jako kraj w tym miejscu, gdyby nie wybitni prawnicy. Jesteście nie tylko spadkobiercami ich myśli prawniczej, ale też pokoleniem, które będzie wpływać na przyszłość naszego kraju – mówiła do laureatów Dominika Sikora, zastępca redaktora naczelnego DGP.

Włodzimierz Albin, prezes Wolters Kluwer, podkreślał, że jak co roku kapituła stanęła przed karkołomnym zadaniem oceny życiorysów kandydatów.

– Wszystkie były naprawdę imponujące – mówił.

Zwrócił uwagę, że ten rok różni się od poprzednich, bo zgłosiło się wiele osób spoza Warszawy i prawników pracujących w przedsiębiorstwach.

Po raz drugi przyznano też nagrody specjalne pięciu prawnikom, którzy wymykają się wszelkim klasyfikacjom.

Laureaci

Michał Zacharski

Izabela Nowacka

Tomasz Krzyżewski

Jarosław Szewczyk

Paweł Bartosiewicz

Beata Bieniek-Wiera

Barbara Błach-Bujak

Dawid Kulpa

Dawid Radziszewski

Julita Mazurkiewicz

Nagrody specjalne

Michał Bohaczewski

Rafał Celej

Mariusz Olężałek

Jakub Szlachetko

Alicja Zalewska

Szczegółowe wyniki konkursu i sylwetki wszystkich uhonorowanych prawników opublikujemy jutro w tygodniku Prawnik