Strasburg: Prawnik musi być przy przesłuchaniu

autor: Emilia Świętochowska14.11.2018, 07:08; Aktualizacja: 14.11.2018, 07:56
Ponieważ podejrzanemu nie przekazano koniecznych informacji o prawie do odmowy zeznań, przedstawił on szczegółową wersję faktów oraz złożył oświadczenia mające duży wpływ na jego pozycję procesową. Sądy krajowe nie zbadały zaś, w jaki sposób dowody te zostały uzyskane oraz jakie znaczenie miała nieobecność prawnika w trakcie przesłuchania.

Ponieważ podejrzanemu nie przekazano koniecznych informacji o prawie do odmowy zeznań, przedstawił on szczegółową wersję faktów oraz złożył oświadczenia mające duży wpływ na jego pozycję procesową. Sądy krajowe nie zbadały zaś, w jaki sposób dowody te zostały uzyskane oraz jakie znaczenie miała nieobecność prawnika w trakcie przesłuchania.źródło: ShutterStock

Jeśli podejrzany nie ma dostępu do adwokata w czasie zatrzymania ani w trakcie przesłuchań, to całe postępowanie przygotowawcze trzeba uznać za niesprawiedliwe – uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Belg Philippe Beuze, poszukiwany europejskim nakazem aresztowania, został zatrzymany we Francji pod zarzutem zabójstwa swojej byłej dziewczyny. Z policyjnego protokołu przesłuchania, przeprowadzonego jeszcze tego samego dnia, wynikało, że na ówczesnym etapie postępowania mężczyzna zrezygnował z możliwości skonsultowania się z adwokatem.

Po powrocie do kraju zatrzymany został ponownie przesłuchany przez organy ścigania. Kiedy zapytano go, czy wybrał sobie prawnika, odpowiedział, że nie. Zaraz potem doprowadzono go na konsultację psychiatryczną. Od momentu zatrzymania na terenie Belgii aż do chwili wydania formalnego postanowienia o tymczasowym aresztowaniu przez francuskie władze podejrzany nie miał możliwości porozmawiania z prawnikiem. Dostęp do pomocy prawnej zapewniono mu dopiero po tym, jak zapadła decyzja o tym, że pozostanie w areszcie. Jego adwokat nie brał jednak udziału w policyjnych przesłuchaniach ani innych czynnościach prowadzonych w toku postępowania przygotowawczego.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • wjw(2018-11-14 11:35) Zgłoś naruszenie 92

  U nas tak samo i nagminnie... O dyrektywie 2013//48/UE u nas też nikt nie słyszał ? A termin wdrożenia przez Polskę upłynął 27 listopada 2016 r.

  Odpowiedz
 • blob(2018-11-14 19:34) Zgłoś naruszenie 17

  Ta, quwa, jeszcze im niańkę i panie do towarzystwa zapewnić. Gdzie ta hvjnia zmierza?

  Odpowiedz
 • Arletta Bolesta(2018-11-15 02:33) Zgłoś naruszenie 13

  Z kolei nt. obowiązków adwokata, ale w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa zapraszam na mój blog: uniewaznieniemalzenstwakoscielnegoblox.pl rozwody-koscielne.eu dr Arletta Bolesta adwokat kościelny

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane