Niezwłocznie, czyli kiedy? Nieprecyzyjne przepisy mogą pozbawiać obywateli prawa wyborczego

autor: Mira Suchodolska16.11.2018, 17:00
Wybory w Polsce

Wybory w Polsceźródło: ShutterStock

Przez brak precyzji przepisów można pozbawić obywatela czynnego i biernego prawa wyborczego.

P iotr Krupa z Podkowy Leśnej chciał wystartować w tegorocznych wyborach samorządowych na radnego w okręgu 14. Jego kandydatura nie została jednak uwzględniona. Dlaczego? Jako że nie jest zameldowany w Podkowie, zgodnie z art. 19 kodeksu wyborczego zgłosił się z wnioskiem o wpisanie na listę wyborców, załączając m.in. kopię umowy o wynajem mieszkania, w którym przebywa. Wójt odmówił. W takiej sytuacji obywatel ma prawo złożyć skargę do sądu – za pośrednictwem urzędu. Krupa ją złożył, ale skarga trafiła do sądu za późno.

Rzecz rozbiła się o art. 20 par. 4 kodeksu wyborczego. Osoba, której odmówiono wpisania na listę wyborców w danej miejscowości, może się odwołać od decyzji do sądu rejonowego za pośrednictwem wójta, a wójt przekazuje sądowi niezwłocznie skargę wraz z decyzją i aktami sprawy. Tyle że kodeks nie precyzuje, ile – godzin czy dni – oznacza to słowo, co może wobec obywateli powodować znamienne skutki: jeśli „niezwłocznie” przeciągnie się do kilkunastu dni, mogą stracić okazję, aby samemu wybierać bądź zostać wybranym.

– Faktycznie, kodeks wyborczy zawiera w tym zakresie nieścisłość, co zemściło się na kandydacie – mówi DGP sędzia Wojciech Hermeliński, przewodniczący PKW. – Lepiej by było, żeby przepis enumeratywnie precyzował tę kwestię – zaznacza sędzia i przyznaje, że DGP jako pierwszy zwrócił uwagę na takie zagrożenie, które niezależnie od tego, czy wynika z przeoczenia, czy ze złej woli, daje sposobność do psucia demokracji.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane