Gdyby nie polscy sędziowie nie byłoby jednej, niepodzielnej Rzeczypospolitej - podkreśliła Małgorzata Gersdorf w Adresie I prezesa SN z okazji 100-lecia niepodległości Polski. Dodała, że niezależność wymiaru sprawiedliwości powinna być wartością nadrzędną dla wszystkich partii i stronnictw politycznych.

Prof. Gersdorf w przesłanym PAP oficjalnym Adresie okolicznościowym Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego z okazji jubileuszu stulecia niepodległości Polski napisała m.in., że "tak jak każde państwo, Rzeczpospolita powstała dzięki prawu, a będzie istnieć dopóty, dopóki

będzie ono cieszyło się szacunkiem jego władz i obywateli".

Podkreśliła szczególną rolę sądów i sędziów w tworzeniu przed stu laty suwerennego, odrodzonego państwa polskiego.

"Stosowanie prawa przez polskich sędziów, w imieniu Narodu, pod znakiem Orła Białego i w języku polskim, tworzyło pierwszy, namacalny atrybut suwerenności. Gdyby nie polscy sędziowie, nie byłoby też jednej, niepodzielnej Rzeczypospolitej. Na nic zdałaby się przelana krew i ciężkie boje. Oręż w końcu musiał ustąpić przed togą" - zaznaczyła Gersdorf.

Zaapelowała też do Polaków o wspólne, godne świętowanie 100 rocznicy odzyskania niepodległości. "Mając świadomość tego pięknego dziedzictwa, zachęcamy wszystkich Polaków, aby wielki dzień 11 listopada świętować wspólnie, w duchu poszanowania wartości cywilizacji europejskiej, do której zawsze należeliśmy, należymy i chcemy należeć również za sto lat" - napisała Gersdorf.

Podkreśliła ponadto, że "niezależność polskiego wymiaru sprawiedliwości, na czele z Sądem Najwyższym, powinna być wartością nadrzędną dla wszystkich partii i stronnictw politycznych".

Według niej, bez niezależnego wymiaru sprawiedliwości "państwo polskie nie będzie traktowane poważnie nie tylko w Europie, ale nigdzie na świecie". "Władza nie ograniczona prawem, depcząca niezależność judykatywy, mająca za nic Konstytucję, stanie się pośmiewiskiem dla mocarstw, a tyranem – dla własnych obywateli. Dobrze znane hasło Andrzeja Frycza Modrzewskiego: +Sprawiedliwość jest ostoją mocy i trwałości Rzeczypospolitej+ pozostanie wówczas pustym sloganem" - dodała.

Na zakończenie Adresu okolicznościowego prof. Gersdorf przytoczyła apel pierwszego prezesa SN Franciszka Nowodworskiego, który został wygłoszony w 1924 r. do marszałków Sejmu i Senatu: „Jak źrenicy oka chrońcie niezawisłości sądów – to ostoja praworządności”.

Jednocześnie zespół prasowy SN poinformował, że w piątek w holu głównym Sądu Najwyższego zostanie wyłożona księga pamiątkowa z okazji jubileuszu 100-lecia niepodległości Polski i Sądu Najwyższego, w której każdy obywatel będzie mógł zostawić swój wpis.