statystyki

Identyfikował ofiary zamachu na WTC i weryfikował sekcję zwłok księżnej Diany: To nie serial, to moje życie

autor: Maciej Weryński06.11.2018, 10:41; Aktualizacja: 06.11.2018, 14:06
Richard Shepherd

Richard Shepherdźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: Materialy prasowe

- W sądzie występuję w roli rzecznika dowodów materialnych. Muszę ich bronić przed atakami strony przeciwnej - mówi Richard Shepherd.

Ogląda pan telewizję?

Czasami, choć miłośnikiem nie jestem.

Pytam, bo w pańskiej książce zdarzają się zdania jakby rodem z serialu. W rodzaju „Każde zwłoki mają do opowiedzenia swoją historię” – idealnie pasowałoby jako głos z offu na początek odcinka.

Tak to brzmi, ale to nie serial, to moje życie.

A trafił pan kiedyś na któryś z seriali poświęconych medycynie sądowej? Każda szanująca się stacja ma taki w repertuarze. Czy choć trochę przypominają one realia, które zna pan z pracy?

W zasadzie tak, tylko trzeba pamiętać, że scenarzyści mają do dyspozycji godzinę czasu antenowego, żeby w niej zawrzeć historię – ekwiwalent pracy patologa, która w rzeczywistości trwa nawet rok. Ale mam wrażenie, że bardzo się starają zachować wierność realiom.

Pokazuje się zawsze technologie co najmniej nowatorskie. Na ile zmieniła się technika pracy medyka sądowego od czasu, kiedy pan zaczynał?

Tu trzeba rozróżnić technikę pracy patologa od wsparcia nowoczesnymi technologiami. Sama podstawowa praca patologa i wiedza w tym zakresie niespecjalnie poszły do przodu. Całkowicie zmieniła się natomiast strona naukowa. Mamy do dyspozycji bardzo już dziś szczegółowy rezonans magnetyczny. Jego niesamowitą zaletą jest to, że pozwala nam zaglądać do ciała, zanim je fizycznie otworzymy. To daje zupełnie nowe możliwości. Druga przełomowa zmiana to badania nad DNA, które dzięki analizie komputerowej dają naprawdę niesamowite rezultaty.

Medycyna sądowa stała się bardziej pracą zespołową?


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane