statystyki

Droga do wygaszenia roszczeń byłych właścicieli

autor: Emilia Świętochowska22.10.2018, 07:28; Aktualizacja: 22.10.2018, 07:35
dom, nieruchomość

Ministerialny projekt mający umożliwić wygaszenie roszczeń byłych właścicieli przewiduje 20-letni okres na dochodzenie zwrotu utraconej własności bądź jej części, licząc od dnia, w którym decyzja wywłaszczeniowa stała się ostatecznaźródło: ShutterStock

Projekt trafił do konsultacji już rok temu i niewykluczone, że etap ten trwałby jeszcze dłużej, gdyby nie to, że równolegle Senat pracuje nad dwiema nowelizacjami, które służą wykonaniu wyroków Trybunału Konstytucyjnego dotyczących zwrotu nieruchomości zbędnych dla celu publicznego. Te dla odmiany mają ułatwić odzyskiwanie gruntów w niektórych sytuacjach.

Przyspieszają prace nad nowelizacją ustawy o gospodarce nieruchomościami ustanawiającej 20-letni termin na złożenie wniosku o zwrot znacjonalizowanych gruntów, które nie zostały wykorzystane do realizacji przedsięwzięć publicznych. Przepisy te mają w końcu pomóc skończyć ze zwracaniem wywłaszczonym właścicielom terenów szkół, żłobków czy obszarów zieleni miejskiej.

Drogę do odzyskiwania działek przejętych przez Skarb Państwa bądź samorządy otworzył art. 136 par. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 121 ze zm.). Pozwala on bowiem byłym właścicielom lub ich spadkobiercom żądać zwrotu całości bądź części utraconych gruntów, jeśli nie wykorzystano ich zgodnie z przeznaczeniem określonym w decyzji o wywłaszczeniu. Warunkiem odzyskania działki jest spłata uzyskanego odszkodowania lub oddanie nieruchomości zamiennej (odpowiedni wniosek w tej sprawie składa się do starosty). Zgodnie z przepisami nieruchomość stała się zbędna z punktu widzenia celu publicznego, jeśli w przeciągu siedmiu lat od wywłaszczenia nie rozpoczęto na niej planowanych prac albo mimo upływu 10 lat przedsięwzięcia nadal nie zakończono. W przypadku gdy zrealizowano je tylko na części terenu, zwrotowi podlega pozostała, niewykorzystana część. I to bez względu na to, że stanęły już tam budynki użyteczności publicznej (ustawa nie przewiduje zamiast zwrotu w naturze wypłaty kolejnego odszkodowania).


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane