statystyki

Znowu rzuciliśmy się na żer. Medialnie skazaliśmy człowieka w tej samej sprawie, w której sąd skazał na 25 lat niewinną osobę

autor: Patryk Słowik20.10.2018, 18:30
Tomasz Komenda na spotkaniu z Franciszkiem

Tomasz Komenda na spotkaniu z Franciszkiemźródło: PAP
autor zdjęcia: VATICAN MEDIA HANDOUT

Zbrodniarz”. „Bandyta”. „Ludzkie ścierwo”. To opinie sprzed trzech tygodni o Tomaszu Komen... A nie! Przecież Tomasz Komenda po odsiedzeniu 18 lat w więzieniu okazał się niewinny. To określenia wobec Norberta B. Mężczyzny, za którego – jak podała jedna z ogólnopolskich radiostacji na swoim portalu – Komenda odsiedział kilkanaście lat.

Proszę wybaczyć mi bezpośredniość, ale muszę to powiedzieć wprost: jesteśmy głupi. Właśnie skazaliśmy medialnie człowiek a w tej samej sprawie, w której kilkanaście lat temu sąd posłał do więzienia na 25 lat niewinną osobę. I gdy się dowiedzieliśmy o pomyłce, obiecywaliśmy sobie, że to dla nas nauczka, że nie będziemy tak pochopnie ferować wyroków. Ale gdy tylko prokuratura stwierdziła, że „ma odpowiednią osobę”, rzuciliśmy się na żer.

N orbert B. mógł popełnić w sylwestrową noc z 1997 na 1998 r. zbrodnię. Mógł zgwałcić, a potem przyczynić się do śmierci 15-letniej Małgosi. Mógł, ale czy tak było – tego jeszcze nie wiemy. Przykład Tomasza Komendy pokazał, że nawet po wyroku sądu nie ma pewności. Tymczasem B. dopiero postawiono zarzuty, do sądu nie trafił jeszcze akt oskarżenia. Robimy z niego zbrodniarza, bo zasugerowała to nam prokuratura.

– Dowody nie budzą wątpliwości – powiedziała oskarżycielka o winie Norberta B. – Zgromadzony materiał dowodowy jest bardzo mocny i jednoznacznie obciąża oskarżonego – mówił z kolei prokurator o Tomaszu Komendzie. Nie znamy linii obrony. Większość z nas nigdy jej nie pozna, bo interesuje nas tylko odpowiedź na proste pytanie: „bydlę” czy „co prawda bydlę, ale jednak tego nie zrobił”?


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • mordimer(2018-10-20 19:52) Zgłoś naruszenie 90

    o tak - polska prokuratura robi bardzo dziwne rzeczy i do tego nie do końca zgodne z instrukcją dochodzeniowo-śledczą... ale kto by się tam takimi drobiazgami przejmował...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane