statystyki

Znowu rzuciliśmy się na żer. Medialnie skazaliśmy człowieka w tej samej sprawie, w której sąd skazał na 25 lat niewinną osobę

autor: Patryk Słowik20.10.2018, 18:30
Tomasz Komenda na spotkaniu z Franciszkiem

Tomasz Komenda na spotkaniu z Franciszkiemźródło: PAP
autor zdjęcia: VATICAN MEDIA HANDOUT

Zbrodniarz”. „Bandyta”. „Ludzkie ścierwo”. To opinie sprzed trzech tygodni o Tomaszu Komen... A nie! Przecież Tomasz Komenda po odsiedzeniu 18 lat w więzieniu okazał się niewinny. To określenia wobec Norberta B. Mężczyzny, za którego – jak podała jedna z ogólnopolskich radiostacji na swoim portalu – Komenda odsiedział kilkanaście lat.

Proszę wybaczyć mi bezpośredniość, ale muszę to powiedzieć wprost: jesteśmy głupi. Właśnie skazaliśmy medialnie człowiek a w tej samej sprawie, w której kilkanaście lat temu sąd posłał do więzienia na 25 lat niewinną osobę. I gdy się dowiedzieliśmy o pomyłce, obiecywaliśmy sobie, że to dla nas nauczka, że nie będziemy tak pochopnie ferować wyroków. Ale gdy tylko prokuratura stwierdziła, że „ma odpowiednią osobę”, rzuciliśmy się na żer.

N orbert B. mógł popełnić w sylwestrową noc z 1997 na 1998 r. zbrodnię. Mógł zgwałcić, a potem przyczynić się do śmierci 15-letniej Małgosi. Mógł, ale czy tak było – tego jeszcze nie wiemy. Przykład Tomasza Komendy pokazał, że nawet po wyroku sądu nie ma pewności. Tymczasem B. dopiero postawiono zarzuty, do sądu nie trafił jeszcze akt oskarżenia. Robimy z niego zbrodniarza, bo zasugerowała to nam prokuratura.

– Dowody nie budzą wątpliwości – powiedziała oskarżycielka o winie Norberta B. – Zgromadzony materiał dowodowy jest bardzo mocny i jednoznacznie obciąża oskarżonego – mówił z kolei prokurator o Tomaszu Komendzie. Nie znamy linii obrony. Większość z nas nigdy jej nie pozna, bo interesuje nas tylko odpowiedź na proste pytanie: „bydlę” czy „co prawda bydlę, ale jednak tego nie zrobił”?


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • mordimer(2018-10-20 19:52) Zgłoś naruszenie 90

    o tak - polska prokuratura robi bardzo dziwne rzeczy i do tego nie do końca zgodne z instrukcją dochodzeniowo-śledczą... ale kto by się tam takimi drobiazgami przejmował...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane