statystyki

W tym roku nowych sędziów Sądu Najwyższego nie będzie

autor: Małgorzata Kryszkiewicz, Grzegorz Osiecki09.10.2018, 07:06; Aktualizacja: 09.10.2018, 07:46
– Prawie połowa kandydatów to osoby, które brały udział w poprzednim konkursie do SN i się nie dostały. Pozostałych nazwisk nie kojarzę – mówi Leszek Mazur. Pełna lista kandydatów ma zostać niedługo podana do wiadomości publicznej. W momencie zamykania tego numeru nie była jeszcze znana.

– Prawie połowa kandydatów to osoby, które brały udział w poprzednim konkursie do SN i się nie dostały. Pozostałych nazwisk nie kojarzę – mówi Leszek Mazur. Pełna lista kandydatów ma zostać niedługo podana do wiadomości publicznej. W momencie zamykania tego numeru nie była jeszcze znana.źródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Slawomir Kaminski Agencja Gazeta

KRS nie zamierza się spieszyć z rozstrzygnięciem kolejnego konkursu na wolne stanowiska w SN. Jej działania będą zależeć od decyzji rządzących.

Styczeń przyszłego roku – to najbardziej prawdopodobna data rozpatrzenia przez Krajową Radę Sądownictwa kandydatur na wolne stanowiska sędziowskie w SN. Tak przynajmniej uważa przewodniczący rady Leszek Mazur. – Mamy bardzo dużo pracy. Najpierw musimy zakończyć inne, trwające już konkursy dotyczące wolnych stanowisk w sądach powszechnych czy też administracyjnych – tłumaczy Mazur.

Ogłoszony pod koniec sierpnia przez prezydenta konkurs ma doprowadzić do obsadzenia etatów, które zwolniły się po tym, jak przeniósł w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia. W tej grupie znaleźli się m.in. Małgorzata Gersdorf, I prezes SN, Stanisław Zabłocki, prezes SN kierujący pracami Izby Karnej, oraz Józef Iwulski, prezes SN kierujący Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Przepisami, które to umożliwiły, ma się zająć prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Co się stanie, gdy TSUE jednak uzna się za właściwy do badania praworządności w naszym kraju i wyda postanowienie zabezpieczające, którego celem miałoby być niedopuszczenie do powołania nowych sędziów w miejsce tych przeniesionych w stan spoczynku?


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane