statystyki

W tym roku nowych sędziów Sądu Najwyższego nie będzie

autor: Małgorzata Kryszkiewicz, Grzegorz Osiecki09.10.2018, 07:06; Aktualizacja: 09.10.2018, 07:46
– Prawie połowa kandydatów to osoby, które brały udział w poprzednim konkursie do SN i się nie dostały. Pozostałych nazwisk nie kojarzę – mówi Leszek Mazur. Pełna lista kandydatów ma zostać niedługo podana do wiadomości publicznej. W momencie zamykania tego numeru nie była jeszcze znana.

– Prawie połowa kandydatów to osoby, które brały udział w poprzednim konkursie do SN i się nie dostały. Pozostałych nazwisk nie kojarzę – mówi Leszek Mazur. Pełna lista kandydatów ma zostać niedługo podana do wiadomości publicznej. W momencie zamykania tego numeru nie była jeszcze znana.źródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Slawomir Kaminski Agencja Gazeta

KRS nie zamierza się spieszyć z rozstrzygnięciem kolejnego konkursu na wolne stanowiska w SN. Jej działania będą zależeć od decyzji rządzących.

Styczeń przyszłego roku – to najbardziej prawdopodobna data rozpatrzenia przez Krajową Radę Sądownictwa kandydatur na wolne stanowiska sędziowskie w SN. Tak przynajmniej uważa przewodniczący rady Leszek Mazur. – Mamy bardzo dużo pracy. Najpierw musimy zakończyć inne, trwające już konkursy dotyczące wolnych stanowisk w sądach powszechnych czy też administracyjnych – tłumaczy Mazur.

Ogłoszony pod koniec sierpnia przez prezydenta konkurs ma doprowadzić do obsadzenia etatów, które zwolniły się po tym, jak przeniósł w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia. W tej grupie znaleźli się m.in. Małgorzata Gersdorf, I prezes SN, Stanisław Zabłocki, prezes SN kierujący pracami Izby Karnej, oraz Józef Iwulski, prezes SN kierujący Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Przepisami, które to umożliwiły, ma się zająć prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Co się stanie, gdy TSUE jednak uzna się za właściwy do badania praworządności w naszym kraju i wyda postanowienie zabezpieczające, którego celem miałoby być niedopuszczenie do powołania nowych sędziów w miejsce tych przeniesionych w stan spoczynku?


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane