Aplikacja adwokacka do likwidacji [FELIETON]

autor: Andrzej Nogal20.09.2018, 18:19; Aktualizacja: 20.09.2018, 18:27
Aplikanci po wielokroć narzekają na jej niski poziom – co nie dziwi, gdyż wykłady na aplikacji dostają z reguły działacze samorządowi.

Aplikanci po wielokroć narzekają na jej niski poziom – co nie dziwi, gdyż wykłady na aplikacji dostają z reguły działacze samorządowi.źródło: ShutterStock

Zwolennicy samorządowej aplikacji adwokackiej (z reguły wykładowcy dla aplikantów) zaklinają się, że jest ona najlepszym sposobem przygotowania do wykonywania zawodu adwokata. Tak istotnie było w zamierzchłej przeszłości, teraz jednak pora zastanowić się nad celowością utrzymania tak kosztowej i dysfunkcjonalnej instytucji, która koniec końców nie przynosi efektów na miarę oczekiwań. Zamiast tego wprowadzić należy instytucję adwokatów na próbę, wpisywanych zaraz po zdaniu egzaminu adwokackiego.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (63)

  • adwokatura to nie szkoła(2018-09-20 18:51) Zgłoś naruszenie 2227

    Szkolenie i egzaminowanie aplikantów na uczelnie! W Wlk. Brytanii tylko 5 uniwersytetów prowadzi takie studia II stopnia. A u adwokatów roczna praktyka po ich ukonczeniu.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • wstyd(2018-09-20 20:14) Zgłoś naruszenie 3241

    kompletnie nieporozumienie, to tak jak czeladników miałyby kształcić szkoły a nie mistrzowie. Może niech lekarze także po studiach zdadzą jakiś egzamin i operują, jak się uda to ok jak nie to wywalą ich z zawodu, to samo niech dotyczy architektów, zbudują, się nie zawali to niech dalej projektują.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • a po co ten zamęt?(2018-09-20 20:30) Zgłoś naruszenie 2926

    Najlepiej będzie, kiedy jednoosobowo ster w adwokaturze dzierżyć będzie Andrzej Nogal. Andrzej Nogal zrobi z adwokatury pion administracji państwowej, założy gazetę, sam będzie redagować w niej teksty, będzie dopuszczać do pracy, zwalniać z niej, dyktować zarzuty odwoławcze, cofać apelacje i... ściągać koszty. To zdecydowanie uprości sprawę..

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Em(2018-09-20 22:28) Zgłoś naruszenie 2112

    Aplikanci nie zastępują na podstawie substytucji. Doucz się panie Nogal...

    Odpowiedz
  • Artur(2018-09-21 07:27) Zgłoś naruszenie 2014

    Jeśli PIS zlikwiduje korporacje prawnicze i ich wpływ na młodych prawników będzie miał mój głos

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • tobiaszf(2018-09-21 08:20) Zgłoś naruszenie 107

    Ile pieniędzy miałby Skarb Państwa czy uczelnie jak to tam odbywały by się szkolenia na radców czy adwokatów, notariuszy. Ile pieniędzy byłoby z czynności notarialnych dla Skarbu Państwa. Przecież to mogą robić gminy i pieniądze do Skarbu Państwa albo Samorządu. Na wszystko by starczyło na szpitale, drogi, mosty, technologię. A tak co? istnieje jakaś korporacja co "uczy" konkurencje?, czegoś co za chwilę będzie niekatulane. Czegoś co w sumie sami muszą się uczyć. Po tyle lat to trwa odpowiedź może być tylko jedna. Nie wiadomo o co chodzi to chodzi o....

    Odpowiedz
  • Aplikant oirp bydgoszcz(2018-09-21 08:24) Zgłoś naruszenie 315

    Rozgojic to całe towarzystwo. Na mojej aplikacji wykładał sędzia Juchacz co skazywał ludzi w stanie wojennym. Na jego wykładach to tylko było „ten tego , ten tego , no wiecie , doczytajcie...” Ziobro powinien zlikwidować aplikacje skoro po 3latach można zdawać egzamin bez aplikacji.

    Odpowiedz
  • mec(2018-09-21 08:44) Zgłoś naruszenie 267

    Pełna zgoda Panie Nogal! Aplikacja to przeżytek, wymyślony w zamierzchłych czasach poprzedniego systemu. Całkowicie nie przystaje do dzisiejszych czasów. Prowadzenie aplikacji przez uczelnie to zaś jeszcze gorszy pomysł - wydziały prawa to wydziału teoretycznego prawa, a nie praktyki. Zlikwidować aplikację i zastanowić się nad zreformowaniem samorządu zawodowego. Zacząć od połączenia zielonego i niebieskiego w jeden kolor,

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • aplikant oirp torun(2018-09-21 08:50) Zgłoś naruszenie 1110

    Bidna ta "warszawka", u nas większość wykładowców to sędziowie, a radcowie też często równocześnie pracownicy naukowi. Taki cywil SSA Dorota Gierczak, równocześnie wykładowca KSSiP, a ty kolego zza miedzy zapomniałeś, że u Was też ma zajęcia? Zdawalność po aplikacji jest 80%, bez aplikacji 20%, a co do kursów to kto bogatemu zabroni, ale jak się na zajęciach siedzi z nosem w komórce na FB to potem trzeba kursów

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • komentacz(2018-09-21 08:54) Zgłoś naruszenie 85

    Rzekł Premier MM: " Polska jest państwem prawa, A NIE PRAWNIKÓW". I wszystko jasne: bez korporacji prawniczych ( i bez aplikowania).

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • kompletne nieporozumienie(2018-09-21 09:21) Zgłoś naruszenie 98

    Skoro tak fatalnie wygląda aplikacja adwokacka, to powinna zostać po prostu zreformowana. Zasady są szczytne - kandydat zaje egzamin wstępny, następnie 3 lata uczy się wykonywania zawodu, teorii i praktyki i zdaje egzaminy. Ten, kto obiera inna ścieżkę - nie zdaje na aplikację, ale uzyskuje wiedzę o zasadach wykonywania zawodu w praktyce zawodowej, również uzyskuje umiejętność profesjonalnego świadczenia usług prawnych. Jeżeli coś w tym nie gra, to niech zostanie zmienione. Przede wszystkim ORA powinny ściśle egzekwować zachowanie adwokatów zgodne z etyką zawodową. Od pewnego czasu "adwokaci niezłomni" w rozmowach w tv czy wywiadach dla portali internetowych i prasy plują takim jadem, że człowiek słuchając/czytając to czuje się po prostu brudny. Naczelny problem adwokatów (radców prawnych też), to problem z etyką wykonywania zawodu.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Adw(2018-09-21 09:45) Zgłoś naruszenie 78

    A przez 3 pierwsze lata młodzi adepci palestry uczyć się będą na d....ach swoich klientów bez żadnego nadzoru. Ciekawe kto później podejmie się prowadzenia sprawy spapranej przez takiego mlodzieńca..... gratuluję pomysłu

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • aplikant(2018-09-21 09:54) Zgłoś naruszenie 18

    Pan Andrzej Nogal to niedoszły mecenas zapewne, stąd taka wrogość do zawodów prawniczych. Panie Nogal, jak ktoś już napisał wcześniej, dlaczego nie zreformować lekarzy, pielęgniarek, służb medycznych etc. Byłaby z tego dużo większa korzyść niż z adwokatów teoretycznie wyuczonych, bez opieki patrona. Pan wie, że w Polsce już teraz tysiące adwokatów i radców prawnych nie wykonuje zawodu, gdyż nie byli by w stanie się utrzymać. To są dzisiejsze dane statystyczne i powinien Pan o tym napisać, aby przestrzec takich jak Pan, niedoszłych adwokatów przed wyborem wolnego zawodu prawniczego !!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • M.(2018-09-21 10:28) Zgłoś naruszenie 93

    Ja się bardzo dużo nauczyłam pracując dla patrona podczas aplikacji. Ale same zajęcia są do likwidacji, nic się na nich nie dowiedziałam.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • wjw(2018-09-21 10:29) Zgłoś naruszenie 90

    A poziom kształcenia aplikantów coraz niższy. Niestety...

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • radcunio(2018-09-21 13:54) Zgłoś naruszenie 74

    Pod czyich synusiów i córunie forsuje jaśnie oświecony pan adwokat swój postulat? Dziecięcia poselskie, senackie i znajomych-królika, którym trzy lata odpękac na aplikacji żal? Dziękuję wiadomo którym palcem takim pomysłom. Dlaczego komuś ma być lepiej niż mnie, tylko dlatego, że jest urodzony w kręgach decyzyjnych?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Gość(2018-09-21 16:53) Zgłoś naruszenie 21

    Cały sens aplikacji jest w pracy pod nadzorem patrona i na jego odpowiedzialność, same wykłady , znaczna część zajęć, może być przeniesiona na platformę on-line co powinno obniżyć koszty, krajowe rady powinny się za to wziąć, szczególnie ze szkolenia prawników po wpisie, które są także obowiązkowe już tak są prowadzone.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • mark(2018-09-21 17:13) Zgłoś naruszenie 394

    Bardzo dobry pomysł na pożegnanie średniowiecza. Przecież ten system kształcenia z patronem - to czysty absurd. Niby jaki interes ma patron w kształceniu konkurenta? Nie mówiąc już, że jak się ktoś bierza za wszystko to się nie zna dobrze na niczym. Wie o tym każdy prawnik.

    Odpowiedz
  • rand(2018-09-21 17:28) Zgłoś naruszenie 415

    Korporacje adwokackie są niezgodne z konstytucją - bo, ograniczają dostęp do zawodu, nie działąją w interesie publicznym tylko własnym, naruszają podstawową zasadę gospodarki rynkowej - zasadę wolnej konkurencji. Korporacje adwokackie są absurdem logicznym. Patron byłby niespełna rozumu, gdyby zdradzał tajniki zawodu konkurencji. To, że wyśle kogoś na pocztę, czy pośle na nic nie wartą sprawę jakiegoś mało ważnego klienta - to jeszcza nie jest żadna nauka ani przekazywanie know-how. System aplikacyjny - to system cechowy żywcem przeniesiony ze średniowiecza - czyli coś co działa tylko w ramach układó rodzinnych. Dawno rząd powinien zrobić porządem z tym towarzystwem. W interesie całego społeczeństwa.

    Odpowiedz
  • arpa_the_hut(2018-09-21 18:23) Zgłoś naruszenie 242

    Korporacje muszą mieć ochronę państwa przed konkurencją. No to muszą być "megaspecjaliści" :))))))))

    Odpowiedz