statystyki

Reforma sądów: Jeszcze o błędach w rozumowaniu Jana Rokity [POLEMIKA]

autor: Piotr Mgłosiek08.09.2018, 19:00
Jan Rokita

Były poseł, niedoszły premier, a obecnie komentator polityczny, w ostatnim tygodniu sierpnia udzielił kilku wywiadów, w których odniósł się do działań partii rządzącej określanych mianem reformy wymiaru sprawiedliwości.źródło: PAP Archiwum
autor zdjęcia: Darek Delmanowicz

Dobrze by było, gdyby publicyści i komentatorzy uświadomili sobie w końcu, że pojęcie niezawisłości sędziowskiej nie jest abstrakcją. W ciągu ostatnich trzech lat nie przeprowadzono żadnych zmian, które by usprawniły pracę orzeczników. Zrobiono za to sporo, by sądy wszystkich instancji podporządkować politykom.

P iotr Zaremba swoją opinię, która ukazała się na łamach DGP nr 169 „Sądy na drodze do utraty niezawisłości”, zakończył zdaniem „(...) I chętnie wysłucham, w czym się mylę”. Jako prawnik i sędzia czuję się sprowokowany do odpowiedzi, mimo że swe słowa redaktor Zaremba kierował głównie do Jana Rokity – autora komentarza, z którego treści uczynił kanwę wypowiedzi publicystycznej.

Były poseł, niedoszły premier, a obecnie komentator polityczny, w ostatnim tygodniu sierpnia udzielił kilku wywiadów, w których odniósł się do działań partii rządzącej określanych mianem reformy wymiaru sprawiedliwości. Zaremba rozpoczyna swój wywód od cytatu z Rokity, który stwierdził: „Chylę czoła przed Ziobrą i Kaczyńskim, że zdecydowali się na reformę, o której wszyscy wiedzieli od dawna, że jest konieczna, ale bali się jej jak ognia”. Chodzi rzecz jasna o zmiany w sądowym wymiarze sprawiedliwości, zwane reformą, które w istocie z reformą mają niewiele wspólnego. W ciągu ostatnich trzech lat nie zrobiono bowiem nic, co usprawniałoby pracę sądów na rzecz obywateli. Zrobiono za to sporo, by sądy wszystkich instancji podporządkować politykom, ukrywając właściwy cel tych zmian pod pojęciem demokratyzacji wymiaru sprawiedliwości. Czas najwyższy, by przy każdej okazji obnażać pozorowanie działań w sferze sprawności działania sądowego wymiaru sprawiedliwości.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

 • Kpiarz (2018-09-08 23:07) Zgłoś naruszenie 3316

  Należało by uściślić. Zrobiono wiele aby sądy podporządkować politykom PiS - u, panie redaktorze.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Voxveritas(2018-09-09 09:21) Zgłoś naruszenie 279

  Prawdziwa "reforma" sądów w naszym nieszczęsnym kraju nastąpi wtedy: kiedy na uniwersyteckich wydziałach prawa a następnie aplikacjach czy szkołach sędziowskich będą uczyć, że rolą sędziów w idei trójpodziału władzy była i jest : OBRONA najsłabszej jednostki jakim jest obywatel przed pozostałymi władzami. Jeśli nie wychowamy takich prawników i takich sędziów, to nie tylko żadna reforma się nie uda ale tworzyć będziemy dalej;uprzywilejowaną kastę nietykalnych, wrogą obywatelom, dla której sprawiedliwość i przyzwoitość są śmiesznymi frazesami. Ale to wymaga reformy szkolnictwa od podstaw a w szczególności rozpędzenia nepotycznych koterii uniwersyteckich, które rozdają dyplomy najchętniej za pieniądze nie uczą żadnych umiejętności ani nie przekazując szlachetnych idei, czym w istocie powinna być nauka.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Wieści z rejonu(2018-09-09 12:30) Zgłoś naruszenie 231

  Sądy nie działają sprawniej. A wina tkwi w SLPS, mieszaniu kadrowym, żenującym braku wynagrodzenia kadr sekretarskich, ograniczeniu dostępu do zawodów Sędziego i prokuratura przez stworzenie JEDNEJ krakowskiej szkoły kadr (faktycznie uczą się w niej osoby z Krakowa, Warszawy, Śląska, czasem Łodzi - dla 2/3 kraju odległość od domu JEST barierą). Do tego reformy kpc utknęły a drobne zmiany są zazwyczaj lekko głupawe. Do tego Sądu zajmują się w zasadzie tyle pracą, co wypełnianiem tysięcy statystyk dla Ministerstwa Sprawiedliwości. Statystyka obejmuje wszystko i zajmuje zbyt wiele roboczogodzin. Jej nadmiar oślepia także Ministerstwo, które w nawale danych zaczyna widzieć fragmentarycznie.

  Odpowiedz
 • sam(2018-09-09 11:52) Zgłoś naruszenie 185

  Rokita zastanów się co mówisz?

  Odpowiedz
 • miernoto ty jedna(2018-09-09 07:58) Zgłoś naruszenie 176

  rokita i polityka to jakas kpina ta marna chlopina prubuje sie zalapac na liste i rznie glupa ze tak dobrze jak jest szkoda ze nie wypadl ze samolotu brak strat

  Odpowiedz
 • Kris(2018-09-09 11:01) Zgłoś naruszenie 176

  "...Biją mnie Niemcy! Ratujcie mnie!..."

  Odpowiedz
 • Krzysztof(2018-09-09 18:53) Zgłoś naruszenie 164

  Bardzo was proszę nie obniżajcie swojego poziomu i nie polemizujcie z Rokitą .To jest sfrustwowany b. polityk ale niestety nigdy nie był za mądry ,poza studiami nigdy nie był prawnikiem-jest to śmieszna żałosna postać

  Odpowiedz
 • Olkusz protekcja nepotyzm(2018-09-10 12:10) Zgłoś naruszenie 77

  Dobrze, że ktoś się wreszcie zabrał za oczyszczanie sądów. Podam taki przykład: w Olkuszu radcą prawnym jest syn sędzi (była prezes SR w Olkuszu), który na studiach na UJ nie był w stanie zdać ani jednej (!) procedury czy KSH. Już wtedy mówił, że matka załatwi mu aplikacje. Ot, taka nadzwyczajna kasta ludzi.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • i to by było na tyle(2018-09-09 14:48) Zgłoś naruszenie 68

  Dokładnie tak jest jak mówi Piotr Zaremba. Doprecyzowują Wieści z rejonu. Głosie prawdy - to już było za komuny. Teraz rządzi procedura a tzw. uwzględnianie słabszej pozycji zwykłego człowieka - nie ma miejsca. Szkoły są opanowane przez obłudnych ludzi agencji rzymskiej. Kwitnie w nich zasada - bity, nękany uczeń/ca jest sam sobie winny. Taką sprawiedliwość teraz mamy - dowodem utajnienie zboczonych pedofilów w sutannach przez Ziobrę. O take sprawiedliwość walczyli ludzie Solidarności a Rzym od zawsze.

  Odpowiedz
 • wjw(2018-09-10 11:12) Zgłoś naruszenie 31

  Niech tylko tego czoła nie chyli za mocno bo się w nie może puknąć.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane