statystyki

Artyści apelują do polityków o zmiany w prawie autorskim

autor: Szymon Cydzik04.09.2018, 07:44; Aktualizacja: 04.09.2018, 08:18
koncert, muzyka

Kontrowersje wzbudza art. 13 zobowiązujący portale internetowe do filtrowania treści zamieszczanych przez użytkowników, by wykrywać i usuwać materiały objęte prawem autorskim rozpowszechniane bez zgody ich dysponentów. Przeciwnicy dyrektywy ostrzegali, że przepis ten może doprowadzić do cenzury.źródło: ShutterStock

 12 września Parlament Europejski zajmie się dyrektywą o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym. Środowiska twórcze proszą eurodeputowanych, by poparli jej przyjęcie.

Kontrowersje wzbudza art. 13 zobowiązujący portale internetowe do filtrowania treści zamieszczanych przez użytkowników, by wykrywać i usuwać materiały objęte prawem autorskim rozpowszechniane bez zgody ich dysponentów. Przeciwnicy dyrektywy ostrzegali, że przepis ten może doprowadzić do cenzury.

Polski Związek Producentów Audio Wideo (ZPAV) zainicjował akcję „Daj prawo kulturze”, w ramach której 50 polskich artystów zwróciło się z apelem do europosłów o przyjęcie przepisów (dopuszczając jednak pewne korekty obecnej propozycji). W całej UE dyrektywę popiera 57 organizacji reprezentujących branże kreatywne, 20 tys. twórców i 2 tys. wykonawców.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Andrzej(2018-09-04 12:26) Zgłoś naruszenie 40

  Smutny obraz ludzi, którzy zapewne sprzedali już prawa do swoich utworów a teraz piszą listy podyktowane przez ich właścicieli.

  Odpowiedz
 • Cyklon(2018-09-04 13:48) Zgłoś naruszenie 20

  Będą prewencyjnie usuwać wszystko to co nie jest zarejstrowane w ZAiKS-e , ZPAV itp. po prostu likwidacja niezależnych twórców - to gorsze niż cenzura. Już kiedyś miałem z tym doczynienia, eliminują - ewentualnie później proponują żebyś udowodnił że to twoje działo ale bez ZAiKS i tym podobnych złodziejskich firm zarządzanych przez sydowską mafię nic nie zrobisz.

  Odpowiedz
 • Paolo(2018-09-04 23:33) Zgłoś naruszenie 10

  Chyba coś straciłem, bo żadnego z tych artystów nie słucham (a listę sprawdziłem na stronie zpav). Widać, jak się nie ma nic do powiedzenia, ma się wiele do zyskania na cenzurze.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane