ORA wszczyna postępowanie dyscyplinarne wobec kandydatów do SN

autor: Szymon Cydzik20.08.2018, 07:17; Aktualizacja: 20.08.2018, 08:28
Sprawa mocno podzieliła środowisko adwokackie

Sprawa mocno podzieliła środowisko adwokackieźródło: ShutterStock

Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie przekazał izbowemu rzecznikowi dyscyplinarnemu wniosek adwokata Marcina Smoczyńskiego o wszczęcie postępowania w sprawie ośmiu przedstawicieli palestry kandydujących do Sądu Najwyższego – ustalił DGP.

O złożeniu wniosku mec. Smoczyński poinformował 7 sierpnia, co natychmiast odbiło się głośnym echem w mediach. Jeszcze tego samego dnia adw. Krzysztof Stępiński, rzecznik dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Warszawie, wydał oświadczenie, w którym zaprzeczył, aby jakiekolwiek pisma w tej sprawie do niego wpłynęły. Stwierdził też, że nie znajduje żadnego uzasadnienia, by z urzędu wszcząć choćby czynności sprawdzające.

Sprawa mocno podzieliła środowisko adwokackie. Jedni popierają krok mec. Smoczyńskiego argumentującego, że przez kandydowanie do SN adwokaci biorą udział w niszczeniu systemu prawa w Polsce, przez co sprzeniewierzają się przysiędze. Inni wskazują, że już sama groźba dyscyplinarek z tego powodu jest upolitycznianiem adwokatury i próbą zastraszenia kandydatów.


Pozostało 29% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (32)

  • tras(2018-08-20 08:55) Zgłoś naruszenie 5652

    Panie Ministrze Ziobro proszę zrobić z nimi porządek mam Pan poparcie ludzi.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Mecenas(2018-08-20 09:35) Zgłoś naruszenie 4530

    wystarczy kilka godzin Parlamentu, żeby uchwalić ustawę o likwidacji przymusu przynależenia do korporacji zawodowej, przekształcenia dotychczasowej "adwokatury" w stowarzyszenie zwykle i wprowadzenie zasady, ze listę adwokatów prowadzi Minister Sprawiedliwości.. Niech powstanie i 50 konkurencyjnych stowarzyszeń adwokackich ---- co, komu szkodzi ?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • bjk(2018-08-20 10:21) Zgłoś naruszenie 317

    To, że wpłynał wniosek Smoczyńskiego wcale nie znaczy, że rzecznik zdecydował się na jakiekolwiek czynności. Zwykłe bicie piany...

    Odpowiedz
  • Henryk(2018-08-20 11:06) Zgłoś naruszenie 1614

    Smoczyński po prostu postanowił się - jak sądzę - zareklamować...... wśród środowiska KOD, PO .... i nazistów.... W USA jak jest wypadek samochodowy, czasami wcześniej są adwokaci niż np. Policja, czy Pogotowie i już reklamują swoje usługi.............. Ot, PiS uwolnił dostęp do zawodu adwokata, adwokatów jest teraz jak psów i muszą się reklamować.......

    Odpowiedz
  • Juro(2018-08-20 12:13) Zgłoś naruszenie 52

    Takie państwo !!!!! Dziadek z Wermahtu w grobie się przewraca .

    Odpowiedz
  • JULKA(2018-08-20 12:20) Zgłoś naruszenie 1617

    Dawniej mecenas miał swojego sędziego . Teraz zrobili losowanie sędziego i sprawa się komplikuje . TOTOLOTEK

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • TvKB(2018-08-20 12:29) Zgłoś naruszenie 1920

    Panaceum na jakiekolwiek ograniczanie wolności prawnika, z definicji wolnego zawodu, byłoby utworzenie konkurującego samorządu doradców prawnych, do którego każdy magister prawa mógłby się zapisać, jak to było jeszcze przed kilkoma laty w Hiszpanii, łącznie z przyznaniem prawa do postulacji we wszystkich sądach RP. Wówczas "kneblowanie ust " prawnikom pod groźbą dyscyplinarki i kodeksu etycznego (jak gdyby prawo wszystkich obowiązujące, nie wystarczyło,) straciłoby sens, bo taki „nieposłuszny” prawnik zapisałby się do doradców prawnych i mógłby dalej wykonywać swój zawód, tylko pod innym tytułem zawodowym.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • mp(2018-08-20 12:35) Zgłoś naruszenie 2928

    Jednym pociągnięciem pióra PIS może zakończyć rozpolitykowanie korporacji prawniczych. Uchwalić ustawę o doradcach prawnych. Jak się zacznie konkurencja to się skończy polityka, bo trzeba będzie myśleć jak przyciągać klienta.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • sceptyk(2018-08-20 13:04) Zgłoś naruszenie 107

    Oprócz ustawy o doradcach prawnych należałoby zrobić porządek w przetargach na usługi prawne. Nie tak jak do tej pory, ze są z wolnej ręki albo warunki ustawione pod tego, kto ma wygrać.

    Odpowiedz
  • Mec (2018-08-20 13:19) Zgłoś naruszenie 1915

    Proszę jak dbają o niezależność członków ! Kto się ośmieli mieć własny pogląd - dyscyplinarka ! Pwoinny zmienić patrona na Pawkę Morozwa.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • JJB(2018-08-20 13:24) Zgłoś naruszenie 121

    Zastanawiam się czy tytuł tego artykułu to bezwiedna omyłka czy celowe i z premedytacja popełnione kłamstwo. Przecież żadne postępowanie dyscyplinarne nie zostało wszczęte. Ten organ prasowy tez przyłącza się do nagonki?

    Odpowiedz
  • Jolanta(2018-08-20 14:09) Zgłoś naruszenie 187

    Na tym przykładzie najlepiej widać, czemu tak naprawdę służy utrzymywanie tych średniowiecznych, przymusowych organizacji zwanych korporacjami.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Adwokat(2018-08-20 17:15) Zgłoś naruszenie 00

    ty

    Odpowiedz
  • Członek przymusowej izby.(2018-08-20 17:20) Zgłoś naruszenie 177

    Należy zlikwidować przymusową przynależność do WSZELKICH IZB, np,:radców adwokatów,lekarzy, budowlańców itp. Dobrowolna przynależność to będzie czysta zasada - dobry, uczciwy utrzyma się na rynku. Takie izby to kliki wymuszające ceny za swoje usługi i nie dopuszczają dobrych prawników bez tzw. układów.

    Odpowiedz
  • emeryt(2018-08-20 21:01) Zgłoś naruszenie 46

    To plejada gwiazd prawa tzw . anty konstytucjonalistów!!! Trzeba być głupcem lub karierowiczem żeby wbrew Konstytucji -kandydować do upolitycznionych organów sadowych. Pytanie? jaki czeka ich w przyszłości los? ......wiadomy.....................

    Odpowiedz
  • Prawnik(2018-08-20 22:05) Zgłoś naruszenie 94

    Wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec kandydatów do SN potwierdza tezę o istnieniu skorumpowanej mafii w wymiarze sprawiedliwości. Najwyższa pora oczyścić tę stajnię Augiasza z najwyższej kasty stojącej ponad prawem !

    Odpowiedz
  • Jurek(2018-08-21 13:12) Zgłoś naruszenie 10

    Gdzie tu mowa o jakimś wniosku składanym w oparciu o ustawę o SN?

    Odpowiedz