statystyki

Przymusowa hospitalizacja psychiatryczna a prawa człowieka

autor: dr Adam Ploszka18.08.2018, 07:00
Szpital Psychiatryczny w Weston

Szpital Psychiatryczny w Westonźródło: ShutterStock

Zagadnienie to było przedmiotem jednego z ostatnich orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Guelfucci przeciwko Francji. Podstawą skargi (nr 31038/12) były wydarzenia z lipca 1994 r. kiedy to Christine Guelfucci została wbrew swojej woli umieszczona w szpitalu psychiatrycznym.

Wcześniej zwierzała się osobom trzecim, że zamierza odebrać życie sobie i swoim dzieciom. Jej ojciec zaalarmował o tym policję. Funkcjonariusze zatrzymali kobietę i przetransportowali do lecznicy. Tam na podstawie dwóch opinii lekarskich podjęto decyzję o jej przymusowej hospitalizacji.

Francuzka opuściła szpital w kolejnym miesiącu, a następnie przez 12 lat przed sądami administracyjnymi i karnymi bezskutecznie kwestionowała swoje pozbawienie wolności. W związku z niekorzystnymi wyrokami wystąpiła do trybunału w Strasburgu, zarzucając w szczególności naruszenie art. 5 i 6 konwencji (gwarantujących prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego, a także do rzetelnego procesu).


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • ad vocem(2018-08-18 10:28) Zgłoś naruszenie 63

  Zaklady Psychiatryczne powinny byc zlikwidowane w Polsce.Kto popelnil przestepstwo powinien siedziec tylko w wiezieniu, a nie udawac ze jest idiotą.Reszta powinna byc na terapiach u psychologow.

  Odpowiedz
 • mam prawo do wlasnej opinii(2018-08-18 16:14) Zgłoś naruszenie 33

  do advocem- popieram.99,9 % pacjentow to ludzie w pelni zdrowi psychicznie.Lekarze to w wiekszosci psychopaci z narcystycznym zaburzeniem osobowosci popelniajacy przestępstwo zmuszania .Jest takie w kodeksie karnym.Sady nie maja wiele do gadania bo opierac sie musza na tzw.opiniach psychiatrycznych ,ktore sa wytworem umyslu doktora. wyludzanie rent jest na porzadku dziennym. wmyslily ten chory proceder poprzednie rzady ,ktore chca uniknac kary wiezienia poprzez zastosowanie srodka zapobiegawczego lub niepoczytalnosci by nie byc karanym.na zasadzie lepiej byc chorym psychicznie niz skazanym.To sie lepiej oplaca. ktos musi zakonczyc ten cyrk nielegalny.nikt nie moze byc szpikowany silnymi szkodliwymi lekami to sie nie miesci w porzadku panstwa praworzadnego. zakazanie podawania jakichkolwiek lekow i tortur w wykonaniu tych psychopatow to istota silnego panstwa i prawa.

  Odpowiedz
 • zmusze cie do czegos czego nie chcesz(2018-08-18 16:28) Zgłoś naruszenie 23

  Jedna z takich spraw była głośna .Kiedy to pani dochtór na pogotowiu chciała kobietę w ciąży potraktowac sesją półgodzinnej radioterapii ,a jak pacjentka nie chciala sie zgodzic na tomografie to stwerdzila,ze ma atak psychozy i bez poinformowanie jej o tym przewieziono ja na oddzial psychiatryczny bo sprzetu nie ma innego w szpitalu. tak to wyglada.

  Odpowiedz
 • I(2018-08-18 13:59) Zgłoś naruszenie 10

  gdzie zlikwidują ,ajeszcze w Polsce ,przeciez by firmy zbankrutowały bo mają za to dotację ,za grupę 02 P w zadnym kraju nieudacznik taki który by mial taką grupę to nigdzie by go do pracy nie przyjeli ,a u nas jest to w prawie i w sprawiedliwosci ,ludzi niewierzących w BOGA TYLKO W PSYCHIATRIĘ,NIEUDACZNICY KONOWAŁY ,TO PSYCHOLOGOWIE I PSYCHIATRZY ,KTÓRZY WEDLUG NASTROJU I HUMORU WYSTAWIAJĄ OSZUKANE ORZECZENIA

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • miś(2018-08-20 15:07) Zgłoś naruszenie 00

  Potrafią w ciągu kilku dni zdrowego obywatela nafaszerować tak że dostaje się do głowy na lata, chodzi po ścianach i trzyma się okna aby się nie przewrócić. A osób zdrowych umysłowo niewielu, włącz telewizję...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane