Spór o nieruchomości wokół lotnisk: Termin dostarczenia wezwania do płacącego za szkodę nie ma znaczenia

autor: Patryk Słowik13.08.2018, 08:10; Aktualizacja: 13.08.2018, 09:26
Lotnisko Chopina w Warszawie

Lotnisko Chopina w Warszawieźródło: ShutterStock

Samo złożenie pozwu, bez uprzedniego zgłoszenia roszczenia bezpośrednio zobowiązanemu do jego zaspokojenia, jest wystarczające do zachowania zawitego terminu określonego w ustawie – Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 799 ze zm.). Stwierdził tak w ostatni piątek Sąd Najwyższy w kolejnej już sprawie dotyczącej jednego z najgorzej zredagowanych i najbardziej kontrowersyjnych przepisów w dziejach III RP.

Gdy prawnicy słyszą o art. 129 ust. 4 prawa ochrony środowiska, już widzą oczyma wyobraźni port lotniczy i startujące samoloty. Słyszą też hałas. Ten zaś wpływa na zmniejszenie wartości nieruchomości leżących nieopodal lotniska.

W myśl ust. 1 wspomnianego art. 129 ustawy, jeśli w związku z ograniczeniem sposobu korzystania z nieruchomości użytkowanie jej lub jej części w dotychczasowy sposób lub zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem stało się niemożliwe lub istotnie ograniczone, właściciel może żądać wykupienia jej. Ustęp 2 z kolei przyznaje właścicielowi prawo do żądania odszkodowania za poniesioną szkodę. Obejmuje ona również zmniejszenie wartości nieruchomości.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane