Spór o nieruchomości wokół lotnisk: Termin dostarczenia wezwania do płacącego za szkodę nie ma znaczenia

autor: Patryk Słowik13.08.2018, 08:10; Aktualizacja: 13.08.2018, 09:26
Lotnisko Chopina w Warszawie

Lotnisko Chopina w Warszawieźródło: ShutterStock

Samo złożenie pozwu, bez uprzedniego zgłoszenia roszczenia bezpośrednio zobowiązanemu do jego zaspokojenia, jest wystarczające do zachowania zawitego terminu określonego w ustawie – Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 799 ze zm.). Stwierdził tak w ostatni piątek Sąd Najwyższy w kolejnej już sprawie dotyczącej jednego z najgorzej zredagowanych i najbardziej kontrowersyjnych przepisów w dziejach III RP.

Gdy prawnicy słyszą o art. 129 ust. 4 prawa ochrony środowiska, już widzą oczyma wyobraźni port lotniczy i startujące samoloty. Słyszą też hałas. Ten zaś wpływa na zmniejszenie wartości nieruchomości leżących nieopodal lotniska.

W myśl ust. 1 wspomnianego art. 129 ustawy, jeśli w związku z ograniczeniem sposobu korzystania z nieruchomości użytkowanie jej lub jej części w dotychczasowy sposób lub zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem stało się niemożliwe lub istotnie ograniczone, właściciel może żądać wykupienia jej. Ustęp 2 z kolei przyznaje właścicielowi prawo do żądania odszkodowania za poniesioną szkodę. Obejmuje ona również zmniejszenie wartości nieruchomości.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane