Użytkowanie wieczyste na nowych zasadach. Jakie koszty poniesie korzystający z pomocy de minimis?

autor: Magdalena Głowacka-Dziedzic31.07.2018, 09:28; Aktualizacja: 31.07.2018, 09:30
Zgodnie z założeniami ustawy – koszty przekształcenia we własność mają być równe 20-krotnej opłacie rocznej z tytułu użytkowania wieczystego

Zgodnie z założeniami ustawy – koszty przekształcenia we własność mają być równe 20-krotnej opłacie rocznej z tytułu użytkowania wieczystegoźródło: ShutterStock

Nowe zasady przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność kryją w sobie niejasności. Ile wyniesie opłata za przekształcenie dla osób prowadzących działalność gospodarczą i korzystających z pomocy de minimis?

S ejm przyjął ustawę o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Przekształcenie ma się dokonać 1 stycznia 2019 r. 24 lipca komisja infrastruktury i komisja samorządu terytorialnego i administracji państwowej złożyły wniosek o przyjęcie ustawy przez Senat bez poprawek.

Zgodnie z założeniami ustawy – koszty przekształcenia we własność mają być równe 20-krotnej opłacie rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, która obowiązywałaby w dniu przekształcenia. Odmiennie niż w poprzednich wersjach ustawy aktualna przyjmuje jednakowy okres wpłat opłaty rocznej przekształceniowej dla wszystkich beneficjentów. Mimo to podmioty prowadzące działalność gospodarczą – jak się wydaje, zarówno osoby prawne, jak i fizyczne – będą musiały w pewnych sytuacjach zapłacić więcej.

Limit pomocy

Zgodnie z ustawą przez grunty zabudowane na cele mieszkaniowe należy rozumieć nieruchomości zabudowane wyłącznie: 1) budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, 2) mieszkalnymi wielorodzinnymi, w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią lokale mieszkalne, lub 3) budynkami, o których mowa wyżej, wraz z budynkami gospodarczymi, garażami, innymi obiektami budowlanymi lub urządzeniami budowlanymi umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.

Wprowadzono rozwiązania, które dla niektórych przedsiębiorców mogą okazać się mniej korzystne. Powinni oni z uwagą przeczytać art. 14 ustawy mówiący o tym, że przepisy ustawy stosuje się z uwzględnieniem przepisów o pomocy publicznej. Udzielenie jej wymaga spełnienia warunków pomocy de minimis określonych w szczególności w rozporządzeniu Komisji Europejskiej nr 1407/2013 z 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 352 z 24 grudnia 2013 r.; dalej: Rozporządzenie).

Dodatkowe koszty przekształcenia użytkowania wieczystego we własność zgodnie z ustawą uchwaloną przez Sejm mogą się pojawić, gdy nastąpi przekroczenie limitu pomocy de minimis. Trzeba będzie wtedy wnieść dopłatę do wysokości wartości rynkowej nieruchomości określonej na dzień przekształcenia. Wysokość tej dopłaty ustalana będzie z urzędu w drodze decyzji administracyjnej. Dodatkowo koszty operatu szacunkowego ponosi zobowiązany do zapłaty. Kto konkretnie nim będzie? Projektowana ustawa nie zawiera wyjaśnień w tym względzie. Przyjąć więc należy, że będą to podmioty uprawnione do pomocy de minimis, czyli przedsiębiorcy.

Z przepisów UE wynika, że całkowita kwota de minimis przyznanej przez państwo członkowskie jednemu przedsiębiorstwu (poza prowadzącym działalność zarobkową w zakresie drogowego transportu towarów) nie może przekroczyć 200 tys. euro w okresie trzech lat podatkowych. Nie wchodząc w szczegóły Rozporządzenia – zasadniczo podstawy przyznanej przez trzy lata pomocy sumują się. Korzystający z tej pomocy przedsiębiorcy już dziś powinni się więc zastanowić, w jaki sposób planowane rozwiązanie może wpłynąć na ich sytuację i wysokość ponoszonej opłaty.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • piii(2018-07-31 16:10) Zgłoś naruszenie 02

    Wiceszef MIiR Artur Soboń to nieuk i nie zna historii tzw. wieczystej dzierżawy cudzych gruntów. To raz. Dwa - samorządy nie będą zainteresowane stratami. 30 lat to długi czas dla tych co maja w mieszkaniach zarejestrowaną działalność gospodarczą. Kiedy zwaloryzuje się 500 +? Teraz jest już warte 392 +. Zyska nie wiele osób. Lub będą płacić 20 lat. Czyli w sumie PiS daje coś w rodzaju darowizny za lat 20. Dobrze, ze nie w przyszłym życiu. Koszt ostatecznego przekształcenia jeszcze nie znany. A ile samozachwytów nad czymś czego nie ma.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane