Komornik eksmituje lokatora bez wyroku sądowego

autor: Adam Makosz18.03.2009, 03:00

Właściciele prywatnych mieszkań będą mogli zawierać umowy o najem okazjonalny. Najemcy wskażą wcześniej lokal, do którego przeprowadzą się w przypadku eksmisji. Pisemne wezwanie właściciela do opróżnienia mieszkania ma zastąpić wyrok eksmisyjny.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (37)

  • mix(2009-03-18 08:14) Zgłoś naruszenie 00

    Trzeba raz na zawsze skończyć z bezczelnymi lokatorami, który nie płacą i śmieją się w głos bo właściciel nie ma żadnych praw. Te regulacje prawne co są, ciągną sprawy latami. Lokator nie płaci? Na bruk lub do kartonu.

    Odpowiedz
  • no co,nie tak?(2009-03-18 08:29) Zgłoś naruszenie 00

    Szkoda,że kiedyś jedymi stratnymi były społdzielnie,bo jakoś w mieszkaniachl lokatorskich nie opłacało się meldować wynajmujących,ale zarabiać to już tak...

    Gdy było nie stać na utrzymanie mieszkania...

    Odpowiedz
  • .(2009-03-18 08:37) Zgłoś naruszenie 00

    I po co ten notariusz znowu,umowami zajmuje sie adwokat/radca...

    Odpowiedz
  • PAt(2009-03-18 08:41) Zgłoś naruszenie 00

    niejasne jest to wskazanie lokalu do eksmisji ?

    np. ważny jest lokal do eksmisji czy przywiązanie do osoby zajmującej ten lokal
    bo może być tak że ta osoba do której można było eksmitować najemce już nie zamieszkuje tego lokalu albo nie ma samego lokalu

    przepis miał by sens tylko wówczas gdy w razie braku lokalu do eksmisji można by eksmitować do noclegowni w przeciwnym razie było by to pole do nadużyć

    Odpowiedz
  • azis(2009-03-18 08:54) Zgłoś naruszenie 00

    powalają mnie te pomysły, nigdy ale to nigdy nie zroumiem dlaczego lokator który nie płaci , któremu po prostu własciciel mieszkania nie chce dalej wynajmować mieszkania ma otrzymywać od właściciela jakieś inne lokum? dlaczego właścieciel ma odpowiadać za jego lokatora mozliwości zamieszkania? Przecież budowę mieszakń na wynajem oraz mieszkań socjalnych ma w obowiązku wziąć na siebie Państo i wszyscy płacimy na to podatki. To już jest 20 lat odkąd zmieniało się spojrzenie na własność ale i tak szerokim łukiem omija się tę dziedzinę życia.

    Odpowiedz
  • Gośka(2009-03-18 09:34) Zgłoś naruszenie 00

    Azis, obudź się! Już późno ! Przeczytaj jeszcze raz artykuł!
    Miłego dnia

    Odpowiedz
  • Ted(2009-03-18 10:01) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli podal lokator adres fikcyjny.to powinni sie dopuścić eksmisje na bruk, a noclegowni niech sobie sam szuka!Klamstwo nie może być promowane!

    Odpowiedz
  • endriu(2009-03-18 11:12) Zgłoś naruszenie 00

    Prawo już od dawna powinno być zmienione gdyz to właściciel mieszkania ponosi koszty zakupu , remontów , opłat podatków a jeżeli najemca nie placi to dlaczego właściciel ma coś kredytować wynajmującemu?
    Popieram zmiane prawa , wtedy i wynajmujący bedzie przestrzegał obowiązku płacenia w terminie wszystkich opłat.

    Odpowiedz
  • pijak tylko alkocholowy(2009-03-18 11:19) Zgłoś naruszenie 00

    co za bzdury bez wyroku sądu to komornik może mi naskakać.
    komornik musi mięć papirus żeby eksmitować .

    Odpowiedz
  • HL(2009-03-18 11:26) Zgłoś naruszenie 00

    Do 7: ja to rozumiem tak: podałeś taki a taki adres, to tam dostarczymy twoje graty. A czy właściciel tego lokalu Cię przyjmie, to już twój problem.

    Odpowiedz
  • wynajmujacy(2009-03-18 11:32) Zgłoś naruszenie 00

    Dalej zbytnia opieka nad nierobami i cwaniakami.
    załatwienie przez sąd eksmisji - to czas kilku miesięcy, koszty prawne -adwokat, opłaty sądowe, strata czasu na doręczanie i załatwianie jak tez za zajmowany lokal i media.
    Samo ryzyko - i kłopoty za co? Za to że ktoś oszczędza i kupił sobie mieszkanie!
    Duch Lenina i komunizmu pokutuje dalej w Polsce a możne strach przed wyborcami - aby partia nie straciła popularności. A kaczki rozdają co mogą tylko nie swoje .
    Mieszkanie to "towar" za który ktoś musi zapłacić . Dlaczego nikt nie
    żąda aby samochody były rozdawane ?
    Nie płacisz - pomagać trzeba tym którzy sa biednym.
    A Obecnie za mieszkania komunalne to ile płacą lokatorzy ? A kto dopłaca?
    podatnicy co pracują
    Skierowanie spraw do sądu - o zapłatę i eksmisje za mieszkanie to zaciemnianie sprawy i koszty dla podatników na utrzymanie sądów i prawników.

    Odpowiedz
  • R.P.(2009-03-18 11:39) Zgłoś naruszenie 00

    Gdzie tu święte prawo własnosci. Wygodnictwo Państwa kosztem uczciwego
    obywatela.

    Odpowiedz
  • HL(2009-03-18 11:44) Zgłoś naruszenie 00

    Do 11: no właśnie, projekt idzie w stronę zniesienie wymogu wyroku eksmisyjnego.

    Odpowiedz
  • cd(2009-03-18 12:03) Zgłoś naruszenie 00

    Wychodzi na to, że lokatorzy bedą musieli się zbroić jeżeli wszyscy wokół prawo mają mieć w d...

    Odpowiedz
  • LokiT(2009-03-18 12:43) Zgłoś naruszenie 00

    Z tego co wiem to nie ma obowiązku wynajmu mieszkania... To tak jak bank nie musi udzielić kredytu, tak właściciel nie musi wynająć mieszkania. Trzeba najpierw ocenić wypłacalność potencjalnego lokatora. Jak lokator nie ma kasy - wylatuje i już (albo niech negocjuje z właścicielem).

    Odpowiedz
  • do 15(2009-03-18 13:06) Zgłoś naruszenie 00

    a jak to niby ocenisz? weźmiesz zaświadczenie o zarobkach np studenta studiów dziennych? a nawet gdyby, to już w następnym miesiącu może się okazać, że stracił pracę..
    twoje stwierdzenie możena odwrócić: najemca wcale nie musi najmować jak się nie czuje na siłach opłacać lokalu - nie ma obowiązku najmu..

    właściciel musi mieć zabezpieczenie w postaci ułatwionej eksmisji - jak lokator nie płaci, to trzeba się go pozbyć z lokalu i to powinien być problem lokatora dokąd, a nie wynajmującego - tego wymaga wyrównanie praw stosunku umownego. zwykle proste rozwiązania są najlepsze: płacisz - mieszkasz, nie płacisz - wylatujesz

    Odpowiedz
  • ZzZ(2009-03-18 13:27) Zgłoś naruszenie 00

    To jest właściwy kierunek zmian ustawowych. Cała ustawa o ochronie praw lokatorów nie przystaje do rzeczywistości - lokale socjalne, zakaz wykonywania wyroków eksmisyjnych od listopada do marca itp.

    Mam nadzieję, że uda to się uchwalić bez żadnych zmian.

    Odpowiedz
  • wjw(2009-03-18 13:29) Zgłoś naruszenie 00

    O takiej ochronie jak teraz to loktarzy w PRL mogli tylko pomarzyć.
    I niech ktoś powie, że nie mamy PRL bis ?
    Była czerwona nomenklatura a teraz jest czarna.
    Zamiast wprowadzać jakiś kretyński pomysł z najmem okazjonalnym ( znowu będą problemy z definicją co nim jest a co nie jest ) należy zmienić przepisy o najmie albo wprowadzić jak po wojnie nakazy kwaterunkowe.

    Odpowiedz
  • tat.(2009-03-18 14:06) Zgłoś naruszenie 00

    Nastepny bubel,ktory ma sluzyc tylko panstwu,zeby sciagnac haracz za wynajem.Wlasciciel nie bedzie mial za wiele do powiedzenia i musi jakies lokum zastepcze niesfornemu lokatorowi zapewnic.Bo gdzie go przeniesie,jezeli wskazany w umowie lokal juz nie istnieje albo np.zostal sprzedany a ten kto zobowiazal sie przyjac eksmitowanego,wyemigrowal za granice.Takie przyklady mozna mnozyc.Panstwo zbierze kase,umyje rece a ty wlascicielu sie martw bo na ulice nie wolno.W dalszym ciagu komuna i ochrona pasozytow.

    Odpowiedz
  • Marylka(2009-03-18 16:20) Zgłoś naruszenie 00

    A co z eksmisjami gdy spółdzielca, który wynajmuje mieszkanie u prezesa spółdzielni, to on tak po prostu może wyeksmiitować go czy prezes jak to sądy uznawają jest rzeczywiście właścicielem mieszkania spółdzielcy.

    Odpowiedz