statystyki

PiS w białych rękawiczkach uwalnia prezydenta od kłopotu

autor: Grzegorz Osiecki25.07.2018, 07:39; Aktualizacja: 25.07.2018, 08:33
Andrzej Duda

Andrzej Dudaźródło: Newspix
autor zdjęcia: DAMIAN BURZYKOWSKI

Senat najpewniej nie zgodzi się na przeprowadzenie referendum konstytucyjnego . Jednak sama trwająca rok kampania uchyliła drzwi do zmiany ustawy zasadniczej.

G dy zamykaliśmy to wydanie DGP, wynik głosowania senatorów nie był jeszcze znany, ale wszystkie informacje wskazywały, że senatorowie odrzucą pomysł przeprowadzenia referendum. To oznacza polityczną porażkę Andrzeja Dudy. Jego współpracownicy liczą jednak, że 10 pytań, które zaproponował prezydent, będzie przedmiotem publicznej debaty. – To niezwykle ważne kwestie ustrojowe i merytoryczne . Wcześniej czy później ich owocem będzie zmiana czy nowelizacja konstytucji – uważa Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta.

W referendalnym zestawie znalazły się pytania o istotne kwestie ustrojowe, model władzy wykonawczej w Polsce (czy miałby ją sprawować premier czy prezydent), a także o ordynację wyborczą czy wzmocnienie instytucji referendum. Prezydent, formułując wniosek do Senatu, upchnął w 10 pytaniach kilkanaście różnych zagadnień, z których spora część mogłaby zostać tematem oddzielnego referendum. Zdaniem prof. Antoniego Dudka, który krytycznie oceniał pomysł przeprowadzenia referendum, kontynuowanie debaty nad zmianami w konstytucji ma sens. – Na miejscu prezydenta uruchomiłbym badawczy program konstytucyjny, za ułamek sumy potrzebnej do organizacji referendum można przeprowadzić potężne badanie socjologiczne na bardzo dużej próbie i wokół tych wyników zainicjować dyskusję – podkreśla politolog.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • rolf(2018-07-25 11:23) Zgłoś naruszenie 31

    Czysty deal w projekcie pis_rodzina+ i synekura dla tatusia . Choć za spłodzenie takiego opatrznościowego geniusz-zabawcy powinna być dożywotnia i dziedziczna emerytura około 50 000 zł tygodniowo .

    Odpowiedz
  • kibic(2018-07-26 09:30) Zgłoś naruszenie 00

    zaraz zaraz swir powiedzial ze to zasluga po ze to upadlo w senacie czy jest to do zrozumienia przyjdzie czas to zapytamy o szczegoly

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane