statystyki

Zmiany w wyborach do europarlamentu: Jak będziemy wybierać europosłów?

autor: Artur Radwan23.07.2018, 07:09; Aktualizacja: 23.07.2018, 08:05
Zgodnie z uchwaloną nowelizacją liczba kandydatów na liście nie może być mniejsza niż liczba posłów do PE wybieranych w danym okręgu i większa niż ta liczba powiększona o dwie osoby.

Zgodnie z uchwaloną nowelizacją liczba kandydatów na liście nie może być mniejsza niż liczba posłów do PE wybieranych w danym okręgu i większa niż ta liczba powiększona o dwie osoby.źródło: ShutterStock

W przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego zmieni się układ mandatów w okręgach wyborczych i liczba zgłaszanych kandydatów. Takie zmiany przewiduje nowelizacja kodeksu wyborczego, która trafi teraz pod obrady Senatu.

Zgodnie z uchwaloną przez Sejm nowelizacją w każdym okręgu wyborczym będzie wybieranych co najmniej trzech europosłów. Obecnie jest to znacznie bardziej skomplikowane. Dla przykładu w wyborach w 2014 r., kiedy wybieraliśmy 51 posłów (w poprzednich kadencjach liczba ta wynosiła 54 oraz 50), Polska została podzielona na 13 okręgów. Głosy oddane na listy przeliczane są na mandaty w skali kraju metodą d’Hondta. Po ustaleniu liczby mandatów przypadających poszczególnym komitetom rozdziela się je pomiędzy listy i kandydatów. Mandat dostają ci, którzy na danej liście dostali najwięcej głosów.

Posłowie PiS, którzy zaproponowali zmiany, wskazywali, że w obecnym systemie występowały sytuacje, że kandydat, na którego głosuje przeważająca większość wyborców w danym okręgu, nie dostaje mandatu, gdyż w innych okręgach nie cieszył się wystarczającą popularnością. Dotychczasowa ordynacja prowadziła do efektu głosu wędrującego.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane