statystyki

Zmiany w wyborach do europarlamentu: Jak będziemy wybierać europosłów?

autor: Artur Radwan23.07.2018, 07:09; Aktualizacja: 23.07.2018, 08:05
Zgodnie z uchwaloną nowelizacją liczba kandydatów na liście nie może być mniejsza niż liczba posłów do PE wybieranych w danym okręgu i większa niż ta liczba powiększona o dwie osoby.

Zgodnie z uchwaloną nowelizacją liczba kandydatów na liście nie może być mniejsza niż liczba posłów do PE wybieranych w danym okręgu i większa niż ta liczba powiększona o dwie osoby.źródło: ShutterStock

W przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego zmieni się układ mandatów w okręgach wyborczych i liczba zgłaszanych kandydatów. Takie zmiany przewiduje nowelizacja kodeksu wyborczego, która trafi teraz pod obrady Senatu.

Zgodnie z uchwaloną przez Sejm nowelizacją w każdym okręgu wyborczym będzie wybieranych co najmniej trzech europosłów. Obecnie jest to znacznie bardziej skomplikowane. Dla przykładu w wyborach w 2014 r., kiedy wybieraliśmy 51 posłów (w poprzednich kadencjach liczba ta wynosiła 54 oraz 50), Polska została podzielona na 13 okręgów. Głosy oddane na listy przeliczane są na mandaty w skali kraju metodą d’Hondta. Po ustaleniu liczby mandatów przypadających poszczególnym komitetom rozdziela się je pomiędzy listy i kandydatów. Mandat dostają ci, którzy na danej liście dostali najwięcej głosów.

Posłowie PiS, którzy zaproponowali zmiany, wskazywali, że w obecnym systemie występowały sytuacje, że kandydat, na którego głosuje przeważająca większość wyborców w danym okręgu, nie dostaje mandatu, gdyż w innych okręgach nie cieszył się wystarczającą popularnością. Dotychczasowa ordynacja prowadziła do efektu głosu wędrującego.


Pozostało jeszcze 45% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane