statystyki

Ustawa o prokuraturze. Nocna jazda w stronę chaosu [OPINIA]

autor: Patryk Słowik20.07.2018, 10:45; Aktualizacja: 20.07.2018, 10:45
Patryk Słowik, fot. Wojciech Górski

Patryk Słowik, fot. Wojciech Górskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Gdy piszę te słowa, w Sejmie trwa pierwsze czytanie nowelizacji prawa o prokuraturze. Kiedy czytelnik trzyma w rękach to wydanie Magazynu DGP, ustawa jest już z dużym prawdopodobieństwem uchwalona. Legislacyjne pendolino po szynach demokracji sunie nocą. I zmienia polski wymiar sprawiedliwości na gorsze.

Wyjaśnijmy dwie rzeczy podstawowe. Po pierwsze, nowelizacja prawa o prokuraturze niemal w ogóle nie dotyczy prokuratury. Chodzi o zmiany w Sądzie Najwyższym oraz w sądach powszechnych. Posłowie, którzy wnieśli projekt do laski marszałkowskiej, nie są z nami szczerzy.

Po drugie, choć można różnie oceniać wprowadzane zmiany, nie budzi wątpliwości, że nie przysłużą się one obywatelom. Służyć będą władzy, a konkretnie Zjednoczonej Prawicy. Oczywiście ktoś może oceniać, że to, co dobre dla Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry, jest dobre także dla niego lub – patrząc szerzej – dla Polski. Ale na uchwalanej właśnie ustawie przeciętny Kowalski nie skorzysta.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • alister4(2018-07-20 11:59) Zgłoś naruszenie 715

    Gazeta Prawna niczym nie różni się od wyborczej i TVNu!

    Odpowiedz
  • Osoba 35+(2018-07-20 12:54) Zgłoś naruszenie 30

    Pragnę stanowczo zaprotestować przeciwko wprowadzaniu niekonstytucyjnego i dyskryminującego wielu Polaków ograniczenia wiekowego 35 lat do możliwości odbywania aplikacji w KSSiP (40 lat w przypadku aplikacji uzupełniającej) i tym samym dojścia do zawodu sędziego lub prokuratora. Powyższa zmiana w ustawie o KSSiP znajduje się w procedowanym obecnie projekcie Ustawy o zmianie Prawa o prokuraturze i innych ustaw. Wprowadzenie takich ograniczeń nie ma żadnego racjonalnego, ani tym bardziej praworządnego uzasadnienia. Przepisy te rażąco dyskryminują prawników 35+, nadto wprowadzają niezdrowe podziały w środowisku młodych absolwentów prawa. Chyba nie muszę pisać o konsekwencjach wprowadzania takich niekonstytucyjnych ograniczeń wiekowych. Na forach internetowych wrze, na grupach facebook-owych prawnicy 35+ zwierają szyki, organizują się do składania masowych pozwów przeciwko Skarbowi Państwa o odszkodowania za wprowadzenie przepisów niekonstytucyjnych, bezpodstawnie odbierających prawo: podejścia do egzaminu wstępnego na aplikację sędziowską lub prokuratorską, odbycia aplikacji, a w konsekwencji dojścia do urzędu sędziego lub prokuratora. Pewna kancelaria adwokacka w internecie jawnie oferuje już swoje usługi w tym kierunku. Pozostawienie nowelizacji w takim kształcie doprowadzi do tego, że po uchwaleniu aktu i podpisaniu go przez Prezydenta RP - lawina pozwów ruszy. Polacy – prawnicy są zdeterminowani do dochodzenia swoich praw. Wierzę, że wprowadzenie do projektu ww. dwóch ograniczeń wiekowych jest zwykłą pomyłką. Uprzejmie więc proszę o zainicjowanie stosownej poprawki usuwającej te dwa rażąco niekonstytucyjne progi wiekowe, dopóki trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy, a powyższa zmiana nie zdążyła jeszcze wyrządzić szkód.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane