statystyki

Ustawa o prokuraturze. Nocna jazda w stronę chaosu [OPINIA]

autor: Patryk Słowik20.07.2018, 10:45; Aktualizacja: 20.07.2018, 10:45
Patryk Słowik, fot. Wojciech Górski

Patryk Słowik, fot. Wojciech Górskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Gdy piszę te słowa, w Sejmie trwa pierwsze czytanie nowelizacji prawa o prokuraturze. Kiedy czytelnik trzyma w rękach to wydanie Magazynu DGP, ustawa jest już z dużym prawdopodobieństwem uchwalona. Legislacyjne pendolino po szynach demokracji sunie nocą. I zmienia polski wymiar sprawiedliwości na gorsze.

Wyjaśnijmy dwie rzeczy podstawowe. Po pierwsze, nowelizacja prawa o prokuraturze niemal w ogóle nie dotyczy prokuratury. Chodzi o zmiany w Sądzie Najwyższym oraz w sądach powszechnych. Posłowie, którzy wnieśli projekt do laski marszałkowskiej, nie są z nami szczerzy.

Po drugie, choć można różnie oceniać wprowadzane zmiany, nie budzi wątpliwości, że nie przysłużą się one obywatelom. Służyć będą władzy, a konkretnie Zjednoczonej Prawicy. Oczywiście ktoś może oceniać, że to, co dobre dla Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry, jest dobre także dla niego lub – patrząc szerzej – dla Polski. Ale na uchwalanej właśnie ustawie przeciętny Kowalski nie skorzysta.


Pozostało jeszcze 89% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • alister4(2018-07-20 11:59) Zgłoś naruszenie 715

    Gazeta Prawna niczym nie różni się od wyborczej i TVNu!

    Odpowiedz
  • Osoba 35+(2018-07-20 12:54) Zgłoś naruszenie 30

    Pragnę stanowczo zaprotestować przeciwko wprowadzaniu niekonstytucyjnego i dyskryminującego wielu Polaków ograniczenia wiekowego 35 lat do możliwości odbywania aplikacji w KSSiP (40 lat w przypadku aplikacji uzupełniającej) i tym samym dojścia do zawodu sędziego lub prokuratora. Powyższa zmiana w ustawie o KSSiP znajduje się w procedowanym obecnie projekcie Ustawy o zmianie Prawa o prokuraturze i innych ustaw. Wprowadzenie takich ograniczeń nie ma żadnego racjonalnego, ani tym bardziej praworządnego uzasadnienia. Przepisy te rażąco dyskryminują prawników 35+, nadto wprowadzają niezdrowe podziały w środowisku młodych absolwentów prawa. Chyba nie muszę pisać o konsekwencjach wprowadzania takich niekonstytucyjnych ograniczeń wiekowych. Na forach internetowych wrze, na grupach facebook-owych prawnicy 35+ zwierają szyki, organizują się do składania masowych pozwów przeciwko Skarbowi Państwa o odszkodowania za wprowadzenie przepisów niekonstytucyjnych, bezpodstawnie odbierających prawo: podejścia do egzaminu wstępnego na aplikację sędziowską lub prokuratorską, odbycia aplikacji, a w konsekwencji dojścia do urzędu sędziego lub prokuratora. Pewna kancelaria adwokacka w internecie jawnie oferuje już swoje usługi w tym kierunku. Pozostawienie nowelizacji w takim kształcie doprowadzi do tego, że po uchwaleniu aktu i podpisaniu go przez Prezydenta RP - lawina pozwów ruszy. Polacy – prawnicy są zdeterminowani do dochodzenia swoich praw. Wierzę, że wprowadzenie do projektu ww. dwóch ograniczeń wiekowych jest zwykłą pomyłką. Uprzejmie więc proszę o zainicjowanie stosownej poprawki usuwającej te dwa rażąco niekonstytucyjne progi wiekowe, dopóki trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy, a powyższa zmiana nie zdążyła jeszcze wyrządzić szkód.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane