Internauci korzystający z P2P nie muszą bać się policji

autor: Adam Makosz07.03.2009, 03:00

Od lat rządy najbardziej rozwiniętych państw starają się ukrócić nielegalną wymianę plików w Internecie, ale programiści są zawsze o jeden krok przed prawnikami. Mimo zaostrzania kar, a nawet posuwania się do odcinania od sieci niepokornych internautów, liczba udostępnianych utworów ciągle wzrasta.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

  • wojtek(2009-03-07 09:45) Zgłoś naruszenie 00

    Ja jestem już na to za stary.
    Gdy byłem młodszy to nagrywałem piosenki na magnetofon Grundig i do głowy mi nie pszyszło że to może być naruszenie jakichś " praw własności?"
    Piosenka była wolna.
    A dziś wszyscy jestweśmy przestępcami.
    Jest coś złowieszczego w tym prawie.

    Odpowiedz
  • obywatel X(2009-03-07 11:49) Zgłoś naruszenie 00

    większość internautów z radością regularnie płaciłaby abonament np. 10zł/m-c w zamian za możliwość ściągania dowolnych plików. Nikt wtedy by sobie nie zawracał głowy żadnym piractwem.
    Póki co mamy jednak organizacje "autorskie" których w ogóle nie interesuje ani klient, ani autor i jakakolwiek racjonalizacja rynku a jedynie monopol i jak największe zyski.

    Mam nadzieję że społeczeństwo nie pozwoli się na dłuższą terroryzować wąskiej grupce chciwców. Karanie i straszenie - jak widać - nikogo nie odstrasza, potrzebne są zupełnie nowe rozwiązania. Problem w tym żeby panom z przeróżnych ZAIKS-ów chciało się coś zrobić, zamiast ograniczać się do ściągania haraczu za nic.

    Odpowiedz
  • Czytelnik(2009-03-07 12:48) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem sędzią. Miałem osobę oskarżoną o ściągnięcie w ten sposób ponad 1.000 plików muzycznych. Po procesie umorzyłem sprawę uznając, że społeczna szkodliwość czynu jest znikoma. Apelację Prokuratora Sąd Okręgowy uznał za bezzasadną. Wyrok prawomocny.

    Odpowiedz
  • andin(2009-03-07 13:26) Zgłoś naruszenie 00

    Do 3-Brawo za zdrowy rozsądek.Najciekawsze jest liczenie strat przez organizacje występujące w imieniu twórców.Oni uważają,że każda rzecz gdyby nie była pobrana z sieci peer to peer została by kupiona,stąd astronomiczne sumy im wychodzą..Krańcowy debilizm.

    Odpowiedz
  • Czytelnik(2009-03-08 19:11) Zgłoś naruszenie 00

    OK, ja to chciałem uprościć na potrzeby forum. Osoba oskarżona ściągała i miała zarzut, że ściągając pliki jednocześnie udostępniała pliki muzyczne ze swojego dysku twardego (istota peer to peer). Zarzucono jej dokonanie. Ja przyjąłem usiłowanie, bo nie udowodniono, aby rzeczywiście ktokolwiek akurat od tej osoby cokolwiek ściągnął, chociaż była taka potencjalna możliwość.
    Brawo za spostrzegawczość i dociekliwość

    Odpowiedz
  • Czytelnik(2009-03-08 19:12) Zgłoś naruszenie 00

    Sprawa trafiła do Prokuratury w ten sposób, że organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi za pomocą jakiegoś specjalistycznego programu "namierzyła" osobę później oskarżoną i Policja doszła do niej po nr IP.

    Odpowiedz
  • Czytelnik(2009-03-08 19:19) Zgłoś naruszenie 00

    Jak wynikało z badania dysku twardego przez biegłego - włączona była opcja jednoczesnego udostępniania plików podczas ściągania. NIe było natomiast opcji, która zapisywałaby, czy ktokolwiek ściągnął cokolwiek z komputera osoby oskarżonej.

    Odpowiedz
  • Czytacz(2009-03-09 14:54) Zgłoś naruszenie 00

    "Ja przyjąłem usiłowanie, bo nie udowodniono, aby rzeczywiście ktokolwiek akurat od tej osoby cokolwiek ściągnął"

    A co to ma za znaczenie, czy ktoś od niej coś ściągnął, czy nie? Ważne jest, że udostępniła - nie ważne, czy ktoś z tego udostępnienia skorzystał. Bo zabronione jest udostępnianie.

    Tyle w kwestii formalnej. Osobiście uważam ten przepis za chory, ale warto go dobrze interpretować.

    Odpowiedz
  • ?(2009-03-09 21:08) Zgłoś naruszenie 00

    A You Tube też?

    Odpowiedz
  • qwerty(2009-03-10 10:32) Zgłoś naruszenie 00

    Związek Artystów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS) w momencie, kiedy chcemy zalegalizować ściągnięty utwór muzyczny. W przypadku pliku mp3 jest to kwota rzędu 40 groszy
    1 utwór !!! tylko!!!
    mysle ze każdy z nas chetnie by zaplacił taką kwote( o ile odpowiada mu format mp3)
    To dlaczego takie informacje nożna znalesc jedynie w gazecie prawnej a nie w wiadomosciach? widocznie w zaiksie sa tylko ciepłe posadki i nikomu niechce sie ruszyc d.. (głową)
    i po sparwdzeniu aktualnej oferty w necie czar;) prysl... 2-3zl

    Odpowiedz
  • Błędne koło(2009-03-13 12:06) Zgłoś naruszenie 00

    Na allegro jest kilkanascie gotowych stron www do kupienia gdzie mozna pobierac pliki mp3 a własciciel serwisu bedzie czerpał zyski z reklam .
    Gdzie wiec jest te oszustwo . W kazdym telefonie mamy pliki mp3 i kazdy ma opcje przesylania i udostepniainia to moze wszystkich zamkniemy i tych z zaiksu tez chyba że oni nie maja telefonów z mp3 .

    Odpowiedz
  • Max(2009-11-12 12:32) Zgłoś naruszenie 00

    Właśnie, świetne 2 problemy tu przytoczono.

    1. Odpowiednim oprogramowaniem można ściągać udostępnione na youtube nagrania video, co nasze prawo na to? Przypominam, udostępnione.

    2. Komórki. Męczymy się komputerami, a jeżeli chcemy zapełnić już zapełnione więzienia, zapraszam do szkół, gimnazja i licea czekają. Prawie każda komórka tam powinna zostać zarekwirowana za posiadania nielgalnej kopii gry/muzyiki/ możliwe nawet że filmu.

    Odpowiedz
  • janecki(2009-11-14 18:13) Zgłoś naruszenie 00

    polecam muzodajnię jednego z operatorów tel. zależnie od abonamentu piosenki (w tym nowości) kosztują od 8 do 20 gr. szkoda tylko, że mają mało country :-(

    Odpowiedz
  • axel(2010-07-26 21:28) Zgłoś naruszenie 00

    witam ktoś powie mi jak się sprawa ma z torrentami? bo w tekście mowy o tym nie ma. a jak wiadomo ściągając torrenta automatycznie udostępniany jest jego kawałek który został już ściągnięty.

    Odpowiedz