Egzaminy na nowe aplikacje państwowe już w czerwcu

autor: Adam Makosz04.03.2009, 03:00

Aplikację sędziowską i prokuratorską będzie poprzedzała roczna aplikacja ogólna. Aplikanci otrzymają wysokie stypendia niezależnie od swojej sytuacji materialnej. Liczba miejsc na aplikacji ma być uzależniona od zapotrzebowania kadrowego w sądach i prokuraturach.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (55)

  • zscn(2009-03-04 07:21) Zgłoś naruszenie 00

    ten, kto wymyślił ten Kraków powinien być biczowany.

    Odpowiedz
  • Aśka(2009-03-04 07:31) Zgłoś naruszenie 00

    miło nie być egzaminu ustnego? tylko test i kazusy
    hmmm znowu będzie jak dawniej - dodatkowe pytania na egzaminie ustnym dla jednych a dla innych nie.

    Odpowiedz
  • ja(2009-03-04 07:31) Zgłoś naruszenie 00

    "z prawdziwą praktyką pracy w sądzie aplikant będzie miał do czynienia dopiero po zakończeniu aplikacji" po prostu śmieszne!

    Odpowiedz
  • moris123(2009-03-04 07:53) Zgłoś naruszenie 00

    W tabelce dane: 1700 brutto - obecne wynagrodzenie aplikanta, 2600 stypendium aplikanta w nowej szkole.

    Więc małe sprostowanie, wg ustawy stypendium może dostać (ale nie musi), a kwota 2600 brutto jest maksymalną. W obecnej sytuacji raczej trudno liczyć, że jakiekolwiek będą (nie są zapisane nawet w ustawie budżetowej). Ponadto stypendium to podlega zwrotowi, w całości (za ten cały okres aplikacji to ze 150 tys. się uzbiera), z szeregu powodów szczegółowo wymiennych w ustawie. Np niezdanego egzaminu sędziowskiego.
    Wzięcie takiego stypendium przy dotychczasowej zdawalności egzaminu sędziowskiego (ok 50 - 60 %), to prawdziwy "strzał w stopę".

    Odpowiedz
  • ZAROBIIONY(2009-03-04 07:54) Zgłoś naruszenie 00

    Z tym stypendium aplikantów sądowych to chyba jakis błąd- moj kolega zacząl niedawno pracować jako ref i ma poczatku nie 3,7 tys. brutto ale 4,200. Poza tym w tekście pisze, że po aplikacji ogolnej ci co nie dostali się na aplikację sądowo-prokuratorską otrzymają propozycje pracy w charakterze asystenta lub ref- jeżeli już to otrzymają prace w charakterze asystenta bo na stanowisko refa nie mają co liczyć, teraz w sądach jest pełno osób, ktore są po aplikacji sądowej i walczą o etat refa.
    Po trzecie czy ktoś próbował oblkiczyć jaka będzie wyskość stypendiów aplikantów szkółki po wejściu w zycie zmiany usp ( słynna podwyżka dla sedziów o 1000 zł) bo przeciez mają powiązane wynagrodzenie z wyn. refów a te wkrótce sporo wzrosną.

    Odpowiedz
  • Stypendium wyniesie 3400zl(2009-03-04 08:08) Zgłoś naruszenie 00

    male sprostowanie do moris123

    stypendium wyliczone przez GP nie jest wyliczone poprawnie. Liczone bylo na starych zasadach.

    Przepis stanowi,ze stypendium dla aplikanta ogolnego bedzie wynosic 70% stawki podstawowej wynagrodzenia referendarza (ktora to stawka ma lada chwila wzrosnac o 903zl - sejm juz to przeglosowal)


    Wiec pierwsze stypendia wyplacane od pazdziernika beda faktycznie wynosic okolo 3400zl.

    A GP bym radziel pilniej sledzic przepisy, o ktore komentuje

    Odpowiedz
  • ZAROBIONY(2009-03-04 08:25) Zgłoś naruszenie 00

    ...w tami razie mammy do czynienia z paradoksalną sytuacją- aplikanci aplikacji ogólnej która ma przygotowywać do zawodu asystenta dostaną większe pieniadze niz np dotychczas zatrudnieni asystenci ( nawet ci ze zdanym egzaminem sedziowskim), a o wynagrodzeniach aplikantów sadowo -prokuratorskich już nie mowię bo tu bedzie przepaść między ich wysokim stypendium a wynagrodzeniem dotychczas zatrudnionych asystentow... no ale wszytsko tłumaczy fakt, że ma być sztandarowa szkoła jaką oniegdyś była szkoła Duracza

    Odpowiedz
  • Zdzich(2009-03-04 08:42) Zgłoś naruszenie 00

    do Zarobiony

    a co w tym dziwnego, ze osoba uczaca sie na asystenta, na aplikacji ogolnej - uczac sie bedzie otrzymywac kolo 3400brutto, a jak sie juz nauczy i zda egzaminy i otrzyma etat asystenta bedzie zarabiac 2800 brutto :)??

    przeciez to takie polskie :)

    Odpowiedz
  • a(2009-03-04 09:02) Zgłoś naruszenie 00

    z 9 komentarzy 5 dotyczy kasy...

    Odpowiedz
  • "xyz"(2009-03-04 09:02) Zgłoś naruszenie 00

    Ci aplikanci mają się uczyć, czy zarabiać bardzo duże jak dla nich pieniądze ?
    To jakies nieporozumienie, które wymaga natychmiastowej zmiany przepisów.

    Odpowiedz
  • Zdzich(2009-03-04 09:07) Zgłoś naruszenie 00

    xyz

    juz widze jak im obniza jeszcze te stypendia i jakie tlumy beda walic do Krakowa, zeby sie w warunkach koszarowych uczyc przez 6 lat zawodu...

    heheh 25 -31 letni ludzie po studiach prawniczych, majacych odziny na utrzymaniu, w elitarnej szkole maja miec jakie stypendia, zeby chcieli wybrac ta droge? 1500zl? panie xyz?

    Poza tym nie zapominaj, ze wiaze sie to z przeprowadzka do Krakowa ich lub calych ich rodzin... Naprawde udany pomysl z ta szkola

    Odpowiedz
  • apl. radcowski(2009-03-04 09:11) Zgłoś naruszenie 00

    Czy tylko ja zauważyłem "mały niuans" ? Przy kwocie o której mowa jest przedrostek "DO" co oznacza, że mowa o maksymalnej (tak na podpuchę) a będzie zapewne - jak znam życie i działanie naszej władzy - tysiąc z hakiem.

    Odpowiedz
  • Denver(2009-03-04 09:11) Zgłoś naruszenie 00

    Dziwi fakt, że tak poważny portal prawniczy jak "GazetaPrawna" wypisuje takie niedorzeczności...Egzamin na nową aplikację składa się z testu i części pisemnej (kazusy). Nie ma mowy o części ustnej. Zainteresowanych odsyłam na stronę nowej aplikacji. Tam znajdziecie wszystko o rekrutacji.

    Odpowiedz
  • apl. radcowski(2009-03-04 09:14) Zgłoś naruszenie 00

    Podejrzewam że w Akademii Pana Kleksa były lepsze warunki i można było się więcej nauczyć :}

    Odpowiedz
  • Zdzich(2009-03-04 09:17) Zgłoś naruszenie 00

    a ja bym chcial zobaczyc mine takiego pana/pani po aplikacji, po 6 latach, po tym jak otrzymywal ostatnie stypendium 5200 brutto (stawka podstawowa wynagrodzenia referendarza - stypendium po 1 roku).

    I teraz konczy szkole, ma jej dyplom i otrzymuje skierowanie do pracy w Olsztynie na stanowisku asystenta sedziego za 2800 brutto. A jak nie podejmie pracy to zgodnie z przepisami musi zwrocic cale stypendium - jakies 350 tysiecy.

    Widok bezcenny. Takie ekstremalne przezycia moze zafundowac tylko Racjonalny Ustawodawca

    Odpowiedz
  • doinformowany(2009-03-04 09:23) Zgłoś naruszenie 00

    LUDZIE BADZCIE ROZSADNI !!!

    Po aplikacji i tak zgromadzenie w okregu bedzie ocenialo kandydatow - i jak myslicie - bedziecie mieli choc cien szansy z synusiem/coreczka sedziego, ktorego koledzy beda je oceniac ? Z doswiadczenia powiem wam,ze macie 0% szans.

    Szkoda waszego czasu - w sadach rzadza uklady. Nie wspomne juz o tym, ze jak nie zdacie sedziowskiego - o co nie jest tak trudno, to bedziecie musieli cala kase oddac z 3 lat. Tak samo jak nie bedziecie chcieli w sadzie pracowac. Po 3 latach kopna was w tylek i okaze sie, ze tyraliscie za frajer.

    Idzcie na inne aplikacje niz ta beznadziejna sedziowska i prokuratorska

    Odpowiedz
  • asystent(2009-03-04 09:32) Zgłoś naruszenie 00

    małe sprostowanie do nr 6: Stypendium wyniesie 3400zl :

    zgodnie z projektem zmian usp w zakresie systemu wynagrodzeń sędziów (druk sejmowy nr 1461 )
    stypedium aplikanta:

    - na ogólnej nie może przekroczyć 70% wysokości najniższego wynagrodzenie referendarza
    - na sędziowskiej i prokuratorskiej odpowiada wysokości najniższego wynagrodzenia zasadniczego referenndarza sądowego

    najniższe wynagrodzenie refrendarza (zgodnie z wymienionym projektem, niepodwyższone o składkę ubezpieczenia społecznego ) to
    75 % wynagrodzenia zasadniczego w stawce pierwszej ssr czyli
    75 % z 2,05 x 2.951,36 zł ( wynagrodzenie zasadnicze ssr w pierwszej stawce ) stawce ) = 4.537,50

    kwota 2.951,36 zł to przeciętne wynagrodzenie za II kwartał , ktore stanowić będzie podstawę obliczania wynagrodzeń sędziów,prokuratorów, refererendarzy itd.

    reasumując stypedium aplikanta nie może przekroczyć w tym roku:
    - na ogólnej 70% z 4.537 ,50 =3.175,90 zł
    - na sędziowskiej 4.537 ,50 zł

    Odpowiedz
  • Zdzichu do asystenta(2009-03-04 09:46) Zgłoś naruszenie 00

    asystencie ale chyba zapominasz, ze wynagrodzenia referendarzy sa podawane brutto - czyli dolicza sie do nich skladki na ZUS itp.
    dlatego nie wylicza ich sie tak wprost.

    Przelicz wszystko jeszcze raz doliczajac kwoty brutto.

    Podpowiadam - sedziowie obecnie otrzymaja okolo 1000zl podwyzki, a referendarze 75% tej kwoty - czyli 903zl brutto - ciekawe prawda :)

    Po prostu liczy sie to deczko inaczej

    Odpowiedz
  • asyst.(2009-03-04 09:58) Zgłoś naruszenie 00

    Zdzichu fakt.zapomniałem. Czyli wskazane kwoty będą nieco wieksze

    Odpowiedz
  • bis(2009-03-04 10:13) Zgłoś naruszenie 00

    śmieszne to wszystko.ciekawe jak wyegzekwują tyle kasy?oj polecą orzeczenia i skargi różnego rodzaju i o zgodność z konstytucją to wszystko będzie jeden wielki bubel prawny a egz na aplikacje będą najwcześniej pod koniec czerwca.hahahhaha jak dostaną 1,5 tys to powinni się cieszyć z tego wszystkiego.na ten egzamin pojdę ot tak zobaczyć co się dzieje ale w żadnym wypadku z zamiarem zostania i dostania bo to co się dzieje i będzie działo w tym srodowisku to wielkie nieporozumienie.LUDZIE WIERZYCIE W TO CO JEST NAPISANE W ARTUKULE?teoria od praktyki będą nadal bardzo odległe a gazeta prawna i jej przynajmniej część art to hmmm... żenada.

    Odpowiedz