statystyki

Kazus GetBacku: Jakie są uprawnienia obligatariuszy w przyspieszonym postępowaniu układowym?

autor: Maciej Wiśniewski, Mateusz Medyński10.07.2018, 10:27; Aktualizacja: 10.07.2018, 10:56
Kilka tygodni temu Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej decydował o otwarciu przyspieszonego postępowania układowego wobec GetBack SA.

Kilka tygodni temu Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej decydował o otwarciu przyspieszonego postępowania układowego wobec GetBack SA.źródło: ShutterStock

Kilka tygodni temu Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej decydował o otwarciu przyspieszonego postępowania układowego wobec GetBack SA. To obecnie największe (pod względem liczby wierzycieli) w Polsce tego typu postępowanie restrukturyzacyjne. Wierzyciele aktywnie przystąpili do działania: 4 lipca spotkała się rada wierzycieli. W związku z toczącymi się wypadkami posiadacze obligacji stawiają sobie pytania: jak przebiega tego typu postępowanie, jakie działania mogą podjąć wierzyciele, jakie mają prawa, do kogo mogą udać się po pomoc, gdzie mogą śledzić przebieg postępowania. Wyjaśniamy wybrane wątpliwości.

Czy wszystkie wierzytelności zostały objęte układem?

Otwarcie przyspieszonego postępowania układowego wobec Getback SA. spowodowało objęcie układem wierzytelności, które powstały przed dniem jego otwarcia, z wyjątkami wyraźnie wskazanymi w ustawie z 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1508 ze zm.). Objęte układem zostały więc wierzytelności z obligacji wyemitowanych przez Getback SA – niezależnie od tego, czy przed otwarciem postępowania obligatariusz zażądał wykupu posiadanych przez niego obligacji czy nie. Żądanie wykupu stanowi jedynie postawienie wierzytelności z tytułu obligacji w stan wymagalności, podczas gdy sama wierzytelność powstała już w momencie nabycia obligacji i z tego powodu jest objęta układem. Układem objęte są również obligacje nabyte przed dniem otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego, określające termin zapłaty odsetek i dzień wykupu obligacji na dzień po jego otwarciu.

Najistotniejszym skutkiem objęcia wierzytelności układem jest zakaz ich spełniania po dniu otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego, nawet w przypadku zażądania wykupu obligacji przez wierzyciela. Oznacza to, że Getback nie może ustawowo spłacić żadnych ze swoich obligacji wchodzących do układu inaczej niż poprzez najpierw przegłosowanie układu, następnie jego zatwierdzenie i wykonanie.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane