statystyki

Żmudna walka z ASF

autor: Paulina Szewioła04.07.2018, 07:44; Aktualizacja: 04.07.2018, 08:44
Tylko do zwalczenia afrykańskiego pomoru świń trzeba natychmiast zatrudnić 440 lekarzy weterynarii – szacuje samorząd.

Tylko do zwalczenia afrykańskiego pomoru świń trzeba natychmiast zatrudnić 440 lekarzy weterynarii – szacuje samorząd.źródło: ShutterStock

 Nieco ponad 5 tys. kontroli gospodarstw przeprowadziła Inspekcja Weterynaryjna w dwóch pierwszych miesiącach obowiązywania nowego rozporządzenia w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz.U. z 2018 r. poz. 360). Najwięcej w województwie podkarpackim – 681, wielkopolskim – 647 i świętokrzyskim – 528.

Zmiana rozporządzenia była konieczna ze względu na zagrożenie dalszego rozprzestrzeniania się choroby. Przepisy mają za zadanie podnieść poziom zabezpieczenia gospodarstw na terenie całej Polski, a tym samym zmniejszyć ryzyko wystąpienia pomoru. To, czy gospodaratwa hodujące świnie dostosowały się do tych wymagań, jest kontrolowane przez organy inspekcji weterynaryjnej.

Inspekcja została zobowiązana do odwiedzenia 230 tys. gospodarstw. W kwietniu i maju, czyli dwóch pierwszych miesiącach obowiązywania nowych przepisów, udało się jednak zweryfikować zaledwie 5084 farmy. Co więcej, w przypadku blisko 440, w których wykryto uchybienia, niezbędna będzie kolejna kontrola, gdyż wszczęto wobec nich postępowania administracyjne, które mają doprowadzić do wyeliminowania nieprawidłowości.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane