statystyki

Żmudna walka z ASF

autor: Paulina Szewioła04.07.2018, 07:44; Aktualizacja: 04.07.2018, 08:44
Tylko do zwalczenia afrykańskiego pomoru świń trzeba natychmiast zatrudnić 440 lekarzy weterynarii – szacuje samorząd.

Tylko do zwalczenia afrykańskiego pomoru świń trzeba natychmiast zatrudnić 440 lekarzy weterynarii – szacuje samorząd.źródło: ShutterStock

 Nieco ponad 5 tys. kontroli gospodarstw przeprowadziła Inspekcja Weterynaryjna w dwóch pierwszych miesiącach obowiązywania nowego rozporządzenia w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz.U. z 2018 r. poz. 360). Najwięcej w województwie podkarpackim – 681, wielkopolskim – 647 i świętokrzyskim – 528.

Zmiana rozporządzenia była konieczna ze względu na zagrożenie dalszego rozprzestrzeniania się choroby. Przepisy mają za zadanie podnieść poziom zabezpieczenia gospodarstw na terenie całej Polski, a tym samym zmniejszyć ryzyko wystąpienia pomoru. To, czy gospodaratwa hodujące świnie dostosowały się do tych wymagań, jest kontrolowane przez organy inspekcji weterynaryjnej.

Inspekcja została zobowiązana do odwiedzenia 230 tys. gospodarstw. W kwietniu i maju, czyli dwóch pierwszych miesiącach obowiązywania nowych przepisów, udało się jednak zweryfikować zaledwie 5084 farmy. Co więcej, w przypadku blisko 440, w których wykryto uchybienia, niezbędna będzie kolejna kontrola, gdyż wszczęto wobec nich postępowania administracyjne, które mają doprowadzić do wyeliminowania nieprawidłowości.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane