statystyki

Łatwiejszy dostęp do książek dla niepełnosprawnych

autor: Patryk Słowik03.07.2018, 07:20; Aktualizacja: 03.07.2018, 08:01
książki

Rodzima ustawa będzie implementacją unijnej dyrektywy 2017/1564 z 13 września 2017 r. Podstawowym celem unijnego aktu jest wyrównywanie szans w dostępie do określonych dóbr kultury dla osób niepełnosprawnych, mających trudności z zapoznaniem się z drukiem. Przepisy dotyczą nie tylko osób z upośledzeniem wzroku lub postrzegania, lecz także z niepełnosprawnością fizyczną, która uniemożliwia np. trzymanie książki.źródło: ShutterStock

 Trzeba pomóc osobom z ograniczoną zdolnością czytania. Tak w skrócie można określić cel projektu nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, który został właśnie opublikowany przez ministerstwo kultury.

Artykuł 33 1 obecnie obowiązującej ustawy (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1191) określa, że wolno korzystać z już rozpowszechnionych utworów dla dobra osób niepełnosprawnych, jeżeli to korzystanie odnosi się bezpośrednio do ich upośledzenia, nie ma zarobkowego charakteru i jest podejmowane w rozmiarze wynikającym z natury upośledzenia.

Ogólnikowa regulacja jednak stwarza problemy w interpretacji, gdy chodzi o osoby niewidome, słabowidzące i z niepełnosprawnościami uniemożliwiającymi zapoznawanie się z drukiem.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane