statystyki

Łatwiejszy dostęp do książek dla niepełnosprawnych

autor: Patryk Słowik03.07.2018, 07:20; Aktualizacja: 03.07.2018, 08:01
książki

Rodzima ustawa będzie implementacją unijnej dyrektywy 2017/1564 z 13 września 2017 r. Podstawowym celem unijnego aktu jest wyrównywanie szans w dostępie do określonych dóbr kultury dla osób niepełnosprawnych, mających trudności z zapoznaniem się z drukiem. Przepisy dotyczą nie tylko osób z upośledzeniem wzroku lub postrzegania, lecz także z niepełnosprawnością fizyczną, która uniemożliwia np. trzymanie książki.źródło: ShutterStock

 Trzeba pomóc osobom z ograniczoną zdolnością czytania. Tak w skrócie można określić cel projektu nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, który został właśnie opublikowany przez ministerstwo kultury.

Artykuł 33 1 obecnie obowiązującej ustawy (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1191) określa, że wolno korzystać z już rozpowszechnionych utworów dla dobra osób niepełnosprawnych, jeżeli to korzystanie odnosi się bezpośrednio do ich upośledzenia, nie ma zarobkowego charakteru i jest podejmowane w rozmiarze wynikającym z natury upośledzenia.

Ogólnikowa regulacja jednak stwarza problemy w interpretacji, gdy chodzi o osoby niewidome, słabowidzące i z niepełnosprawnościami uniemożliwiającymi zapoznawanie się z drukiem.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane