SN: Błąd w zapisie kary w pisemnym wyroku nie zawsze można sprostować

28.06.2018, 19:38; Aktualizacja: 28.06.2018, 19:57
Jak zaznaczył sędzia Matras jest też oczywiście możliwość ustalenia, jaką karę orzeczono, gdy istnieje sądowy zapis audio-wideo z ogłoszenia wyroku w sprawie karnej. "Ale te sytuacje są na razie bardzo rzadkie, dlatego w uchwale nie dotykamy kwestii zapisu dźwiękowego lub dźwiękowego wraz z obrazem z ogłoszenia orzeczenia" - powiedział.

Jak zaznaczył sędzia Matras jest też oczywiście możliwość ustalenia, jaką karę orzeczono, gdy istnieje sądowy zapis audio-wideo z ogłoszenia wyroku w sprawie karnej. "Ale te sytuacje są na razie bardzo rzadkie, dlatego w uchwale nie dotykamy kwestii zapisu dźwiękowego lub dźwiękowego wraz z obrazem z ogłoszenia orzeczenia" - powiedział.źródło: ShutterStock

Kiedy w pisemnym wyroku jest błąd i inny zapis wymiaru kary cyfrą, a inny słownie, to może on zostać uznany za omyłkę pisarską i sprostowany tylko, gdy jedna z rozbieżnych kar nie była prawnie możliwa do orzeczenia - wynika z czwartkowej uchwały Sądu Najwyższego.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • jaaaaa(2018-07-03 11:07) Zgłoś naruszenie 00

  Takie jest podejście sądów wyższej instancji, a potem zdziwienie, że proces trwa kilkanaście lat.....Przerost formy nad treścią. I tak sędzia się pomyli, wyrok zostanie uchylony i wszyscy będą musieli jeszcze raz przychodzić...To nawet dla oskarżonego nie jest korzystne, a co dopiero dla pokrzywdzonego i świadków.

  Odpowiedz
 • prawnik(2018-06-29 06:26) Zgłoś naruszenie 30

  Głupota. Takie coś mógł wypłodzić tylko ktoś, kto dawno nie orzekał w rejonie. Jeśli nie ma wątpliwości, co orzeczono to omyłkę pisarską można sprostować. Orzeczenie wysoce niepraktyczne.

  Odpowiedz
 • mafia lokalowa wieksza od reprywatyzacyjnej(2018-06-29 05:42) Zgłoś naruszenie 04

  blad urzedniczy to celowe dzialanie na ktorym mafia urzednikow zyskuje a obywatel traci w ten sposob traci sie mieszkanie bo urzednik napisal bezprawny pozew a sad nie chcac sie grzebac w niuansach sprawy przyklepuje bledy mafii urzedniczej a jak jezcze SN zrobi blad to juz jest zamiecione. Szkoda ze obywatel musi placic za bledy mafii urzednikow i nie ma dla niego sprawiedliwosci w panstwie gdzie 3 wladza jest w opozzycji do 1 czyli w kraju bezprawia. Obywatel za swoje bledy placi a urzednik na tym zyskuje

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane