statystyki

Straż miejska będzie karać za łamanie uchwał antysmogowych

autor: Jakub Pawłowski18.06.2018, 07:41; Aktualizacja: 18.06.2018, 07:44
Na razie zmiany dotyczyłyby funkcjonariuszy z siedmiu województw, w których obowiązują uchwały antysmogowe.

Na razie zmiany dotyczyłyby funkcjonariuszy z siedmiu województw, w których obowiązują uchwały antysmogowe.źródło: ShutterStock

Już nie tylko policja i inspektorzy ochrony środowiska będą mogli karać mieszkańców, którzy łamią postanowienia lokalnych uchwał antysmogowych i palą w piecach zakazanym opałem. Do grona funkcjonariuszy, którzy wypiszą za taki czyn mandat, dołączyć ma teraz straż miejska.

Tak zakłada nowy projekt rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wykroczeń, za które strażnicy mogą nakładać grzywny w drodze mandatu karnego.

Przepisy wypełnią lukę prawną, która – co przyznają sami rządzący – blokuje skuteczną walkę z zanieczyszczeniem powietrza na lokalnym gruncie. Obecne regulacje nie pozwalają bowiem strażnikom ukarać sprawcy wykroczenia, nawet gdy został on przyłapany na gorącym (i śmierdzącym) uczynku. Konieczne jest wezwanie policji lub inspektora ochrony środowiska. Dopiero oni mogą wystawić mandat.

Alternatywą jest kierowanie sprawy do sądu. A to dużo mniej skuteczna i bardziej czasochłonna metoda egzekwowania przepisów niż szybka sankcja w postaci mandatu.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane