statystyki

Wada działki umożliwia rozwiązanie dzierżawy

autor: Leszek Jaworski17.06.2018, 08:00
działka

W opisywanej sprawie wada ujawniła się po kilku miesiącach.źródło: ShutterStock

Umowa na dzierżawę gruntu została zawarta na 30 lat. Po kilku miesiącach od jej podpisania z sąsiedniej działki zaczęły przedostawać się nieprzyjemne toksyczne zapachy. Czy mogę rozwiązać dzierżawę natychmiast, bez wypowiedzenia?

Możliwość wypowiedzenia umowy dzierżawy bez wypowiedzenia przewiduje art. 664 par. 2 k.c. Dotyczy on umów najmu, ale na mocy art. 694 k.c. jest stosowany również odpowiednio do umów dzierżawy. Zgodnie z tym przepisem „jeżeli w chwili wydania najemcy rzecz miała wady, które uniemożliwiają przewidziane w umowie używanie rzeczy, albo jeżeli wady takie powstały później, a wynajmujący mimo otrzymanego zawiadomienia nie usunął ich w czasie odpowiednim, albo jeżeli wady usunąć się nie dadzą, najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia”. Ponadto wskazać należy, że stosownie do art. 664 par. 3 k.c. uprawnienie do niezwłocznego wypowiedzenia nie przysługuje, jeżeli w chwili zawarcia umowy najemca wiedział o wadach.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane