statystyki

Unia stawia na cyfryzację transgranicznych postępowań

autor: Emilia Świętochowska07.06.2018, 17:00
Nowością będzie również to, że sąd, przed którym toczy się postępowanie, będzie zobowiązany zawiadomić pocztą internetową pozwanego o terminie rozprawy (jeśli ten nie wdał się w spór) lub wydaniu wyroku zaocznego.

Nowością będzie również to, że sąd, przed którym toczy się postępowanie, będzie zobowiązany zawiadomić pocztą internetową pozwanego o terminie rozprawy (jeśli ten nie wdał się w spór) lub wydaniu wyroku zaocznego.źródło: ShutterStock

 Wszystkie dokumenty, którymi wymieniają się sądy przy rozstrzyganiu sporów transgranicznych, będą musiały być przesyłane pocztą elektroniczną. Ma to ułatwić szybkie załatwianie spraw cywilnych i gospodarczych mających skutki dla więcej niż jednego państwa członkowskiego UE. Ich liczba sięgnie w tym roku już ok. 3,4 mln.

Cyfryzacja transgranicznych postępowań to jeden z elementów szerszej reformy unijnej współpracy sądowej. Obecnie krajowe wymiary sprawiedliwości komunikują się niemal wyłącznie za pośrednictwem tradycyjnej poczty. Komisja Europejska, która przygotowała zmiany w rozporządzeniu w sprawie przeprowadzania dowodów w sprawach cywilnych (206/2001), szacuje, że zastąpienie papieru plikami elektronicznymi pozwoli zaoszczędzić od 30 do 78 mln euro rocznie w skali UE.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane