statystyki

Unia stawia na cyfryzację transgranicznych postępowań

autor: Emilia Świętochowska07.06.2018, 17:00
Nowością będzie również to, że sąd, przed którym toczy się postępowanie, będzie zobowiązany zawiadomić pocztą internetową pozwanego o terminie rozprawy (jeśli ten nie wdał się w spór) lub wydaniu wyroku zaocznego.

Nowością będzie również to, że sąd, przed którym toczy się postępowanie, będzie zobowiązany zawiadomić pocztą internetową pozwanego o terminie rozprawy (jeśli ten nie wdał się w spór) lub wydaniu wyroku zaocznego.źródło: ShutterStock

 Wszystkie dokumenty, którymi wymieniają się sądy przy rozstrzyganiu sporów transgranicznych, będą musiały być przesyłane pocztą elektroniczną. Ma to ułatwić szybkie załatwianie spraw cywilnych i gospodarczych mających skutki dla więcej niż jednego państwa członkowskiego UE. Ich liczba sięgnie w tym roku już ok. 3,4 mln.

Cyfryzacja transgranicznych postępowań to jeden z elementów szerszej reformy unijnej współpracy sądowej. Obecnie krajowe wymiary sprawiedliwości komunikują się niemal wyłącznie za pośrednictwem tradycyjnej poczty. Komisja Europejska, która przygotowała zmiany w rozporządzeniu w sprawie przeprowadzania dowodów w sprawach cywilnych (206/2001), szacuje, że zastąpienie papieru plikami elektronicznymi pozwoli zaoszczędzić od 30 do 78 mln euro rocznie w skali UE.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane