statystyki

Prawnicze magisterium nie zastopuje wypłaty renty po zmarłym rodzicu

autor: Ewa Maria Radlińska10.06.2018, 07:30; Aktualizacja: 10.06.2018, 09:15
Absolwent studiów prawniczych nie straci uprawnień do renty

Absolwent studiów prawniczych nie straci uprawnień do rentyźródło: ShutterStock

Sąd nie zdejmie z ubezpieczyciela obowiązku wypłaty świadczeń, gdy prawnik skończył studia, ale nie dostał się na aplikację. Ważne, że jego celem jest kontynuowanie nauki i zdobycie uprawnień do wykonywania zawodu

Stan faktyczny

Ubezpieczyciel złożył powództwo o uchylenie obowiązku wypłaty renty B.W. przyznanej mu przez sąd w Jeleniej Górze w 2012 r. w kwocie 1 tys. zł miesięcznie (towarzystwo było ubezpieczycielem sprawcy wypadku komunikacyjnego, w którym zginęła matka B.W., który wówczas uczył się w liceum).

Ubezpieczyciel wskazywał, że od dnia wydania tamtego wyroku zaszła zmiana w sytuacji pozwanego. B.W. ukończył bowiem studia prawnicze i jest w stanie podjąć pracę zarobkową. Z uwagi na to, że zasądzona renta przysługuje na czas prawdopodobnego trwania obowiązku alimentacyjnego, powinna według powoda zostać uchylona, bowiem pozwany osiągnął samodzielność życiową. B.W. wniósł o oddalenie powództwa. Jak podnosił w uzasadnieniu, z uwagi na charakter ukończonych studiów nie uzyskał wykształcenia niezbędnego dla uzyskania zawodu – w 2017 r. przystąpił do egzaminu wstępnego na aplikację notarialną, uzyskując 99 pkt, tj. wynik negatywny.

Wskazał również, że z uwagi na brak możliwości zatrudnienia na jego utrzymanie nadal łoży ojciec. B.W. próbował znaleźć pracę w kancelariach prawnych, adwokackich i radcowskich, ale z powodu braku doświadczenia oraz wybranego przez niego kierunku dalszego kształcenia nie został zatrudniony. Prawnik odbywał od stycznia 2018 r. bezpłatne praktyki w kancelarii notarialnej. Stawiał się tam dwa razy w tygodniu i wykonywał zlecone mu czynności w godz. 9–17. Pozostały czas poświęcał na naukę, bowiem planuje ponownie przystąpić do egzaminu wstępnego na aplikację notarialną.


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane