statystyki

Prawnicze magisterium nie zastopuje wypłaty renty po zmarłym rodzicu

autor: Ewa Maria Radlińska10.06.2018, 07:30; Aktualizacja: 10.06.2018, 09:15
Absolwent studiów prawniczych nie straci uprawnień do renty

Absolwent studiów prawniczych nie straci uprawnień do rentyźródło: ShutterStock

Sąd nie zdejmie z ubezpieczyciela obowiązku wypłaty świadczeń, gdy prawnik skończył studia, ale nie dostał się na aplikację. Ważne, że jego celem jest kontynuowanie nauki i zdobycie uprawnień do wykonywania zawodu

Stan faktyczny

Ubezpieczyciel złożył powództwo o uchylenie obowiązku wypłaty renty B.W. przyznanej mu przez sąd w Jeleniej Górze w 2012 r. w kwocie 1 tys. zł miesięcznie (towarzystwo było ubezpieczycielem sprawcy wypadku komunikacyjnego, w którym zginęła matka B.W., który wówczas uczył się w liceum).

Ubezpieczyciel wskazywał, że od dnia wydania tamtego wyroku zaszła zmiana w sytuacji pozwanego. B.W. ukończył bowiem studia prawnicze i jest w stanie podjąć pracę zarobkową. Z uwagi na to, że zasądzona renta przysługuje na czas prawdopodobnego trwania obowiązku alimentacyjnego, powinna według powoda zostać uchylona, bowiem pozwany osiągnął samodzielność życiową. B.W. wniósł o oddalenie powództwa. Jak podnosił w uzasadnieniu, z uwagi na charakter ukończonych studiów nie uzyskał wykształcenia niezbędnego dla uzyskania zawodu – w 2017 r. przystąpił do egzaminu wstępnego na aplikację notarialną, uzyskując 99 pkt, tj. wynik negatywny.

Wskazał również, że z uwagi na brak możliwości zatrudnienia na jego utrzymanie nadal łoży ojciec. B.W. próbował znaleźć pracę w kancelariach prawnych, adwokackich i radcowskich, ale z powodu braku doświadczenia oraz wybranego przez niego kierunku dalszego kształcenia nie został zatrudniony. Prawnik odbywał od stycznia 2018 r. bezpłatne praktyki w kancelarii notarialnej. Stawiał się tam dwa razy w tygodniu i wykonywał zlecone mu czynności w godz. 9–17. Pozostały czas poświęcał na naukę, bowiem planuje ponownie przystąpić do egzaminu wstępnego na aplikację notarialną.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane