Restrykcje przy sprzedaży ziemi na licytacjach zostają

autor: Emilia Świętochowska04.06.2018, 07:35; Aktualizacja: 04.06.2018, 08:29
działka

Znikną przeszkody w sprzedaży gruntów rolnych rodzeństwu, rodzicom, pasierbowi, zięciowi oraz synowej.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Rolnictwa wycofuje się z pomysłu usunięcia restrykcji w zakupie ziemi rolnej na licytacjach komorniczych. Oznacza to, że nadal wyłącznie rolnicy indywidualni będą mogli w takim trybie nabywać działki o powierzchni minimum 0,3 ha bez zgody dyrektora Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa (KOWR).

Propozycja wyłączenia postępowań egzekucyjnych oraz upadłościowych spod rygorów obowiązującej od ponad dwóch lat ustawy ograniczającej handel ziemią (Dz.U. z 2016 r. poz. 585) znalazła się w planowej nowelizacji przepisów ogłoszonej jeszcze w listopadzie ubiegłego roku. Prace nad nią idą resortowi jak po grudzie, bo po siedmiu miesiącach konsultacji i uzgodnień pojawiła się już trzecia wersja projektu. Nie ucieszy ona wierzycieli, a zwłaszcza banków, bo wyjątek dopuszczający sprzedaż działek na licytacji bez ograniczeń zniknął. Zwyciężyły argumenty środowisk rolniczych, zdaniem których wprowadzenie takiego wyjątku mogłoby zniweczyć główne cele przyświecające restrykcjom w obrocie. – Jeśli ustawa ma służyć przeciwdziałaniu nadmiernej koncentracji gruntów, to jej zasady muszą też obejmować postępowania egzekucyjne i upadłościowe – przekonuje Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. – Inaczej pojawiłaby się furtka, dzięki której można by świadomie doprowadzić gospodarstwo rolne do bankructwa i umożliwić jego przejęcie na licytacji przez osoby niezwiązane z rolnictwem – dodaje.

Jak wynika z zeszłorocznej uchwały Sądu Najwyższego (sygn. akt III CZP 13/17), ograniczenia w sprzedaży ziemi nie obowiązują jednak w przypadku egzekucji z nieruchomości rolnych wszczętych przed wejściem w życie restrykcji. Jej podjęcie było o tyle konieczne, że ustawa zawiera nieprecyzyjne przepisy przejściowe.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane