statystyki

Niemal każdy może zostać whistleblowerem

autor: Beata Baran29.05.2018, 18:00
Unijna regulacja rozszerza katalog podmiotów o te, które pracują pod nadzorem i kierownictwem wykonawców, podwykonawców i dostawców.

Unijna regulacja rozszerza katalog podmiotów o te, które pracują pod nadzorem i kierownictwem wykonawców, podwykonawców i dostawców.źródło: ShutterStock

Z końcem kwietnia ujrzał światło dzienne projekt unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Zasadniczym pytaniem, które się w związku z nim pojawia, jest zdefiniowanie, o kogo tak właściwie chodzi. Proponowanej ochronie ma podlegać podmiot zgłaszający lub ujawniający naruszenia prawa, o których dowiedział się w związku ze swoją pracą.

Unijny prawodawca precyzuje, iż może to dotyczyć zarówno aktualnych, jak i przeszłych działań. Bez znaczenia pozostaje sfera – sygnaliści mogą informować zarówno o nieprawidłowościach w biznesie, jak i sektorze publicznym. Co istotne, charakter związku z pracą nie wpływa na możliwość zaraportowania wątpliwych działań. Czy to chodzi o kontakty pomiędzy profesjonalistami w obrocie gospodarczym, czy procedowanie urzędu publicznego – nieprawidłowości mogą zostać zgłoszone do specjalnie wyznaczonych jednostek. Do ochrony sygnalisty niezbędne jest prawdopodobieństwo zastosowania przeciw niemu szykan z uwagi na dokonane zgłoszenie. Forma i charakter odwetu nie mają znaczenia: może to być np. groźba zwolnienia z pracy lub zaprzestania udzielania zamówień publicznych konkretnej firmie.

Praktykant, pracownik i szef

Zgodnie z przewidywanym rozwiązaniem legislacyjnym demaskatorem może być osoba fizyczna bądź osoba prawna – np. spółka prawa handlowego. Oznacza to poszerzenie grona uprawnionych do zgłaszania nieprawidłowości, przede wszystkim o podmioty znajdujące się poza daną organizacją. Unijny prawodawca proponuje, aby ochronie w pierwszej kolejności podlegali pracownicy. Będzie to dotyczyć zarówno osób zatrudnionych na podstawie stosunku pracy, ale także mianowania (np. urzędnicy służby cywilnej), powołania (np. skarbnik gminy) czy wyboru (np. prezydent lub burmistrz miasta).


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • swój(2018-05-29 21:22) Zgłoś naruszenie 11

    synonimy neologizmu "sygnalista" to donosiciel, kapownik, denuncjator, kabel, szpicel, etc. Do wyboru, do koloru. Tyle, że u nas się to nie przyjmie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane